Ένα απολαυστικό παιχνίδι έγινε στην Τρίπολη, ανάμεσα στον Αστέρα και τον Απόλλων Σμύρνης, χωρίς όμως να έχει κάποια βαθμολογική σημασία.

Ο Αστέρας Τρίπολης στο τελευταίο παιχνίδι του Μίλαν Ράσταβατς στον πάγκο της αρκαδικής ομάδας, ήθελε να κλείσει με νίκη τη φετινή σεζόν και ο Απόλλων Σμύρνης να αποχαιρετήσει με ψηλά το κεφάλι την Super League…κατηφορίζοντας στη Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι κι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τους Ντάουντα (3΄) και Φατιόν (12΄), οι οποίοι με σουτ έστειλαν την μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Αστέρα.

«Κορυφαία» στιγμή των Αρκάδων στο α΄ημίχρονο υπήρξε ένα σουτ του Κανελλόπουλου στο 17΄, με τον ρυθμό να πέφτει σταδιακά μετά το 20΄και τις δύο ομάδες να αδυνατούν να πατήσουν απειλητικά την αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσουν φάσεις.

O Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 49΄. Σέντρα ακριβείας του Άλβαρες από τα αριστερά, κεφαλιά του (μετρ του είδους) Μπαράλες η μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Ο Απόλλων απάντησε κι έφερε το ματς στα ίσα (1-1) με βολ πλανέ του Τσιλούλη στο 69΄.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα (73΄) η ομάδα της Τρίπολης πέτυχε και δεύτερο γκολ με δυνατό σουτ του Ιγκλέσιας από το ύψος της μεγάλης περιοχής (2-1).

Ωστόσο ο Απόλλων δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ισοφάρισε το σκορ (2-2) με κεφαλιά του Ντάουντα στο 90΄.

O διαιτητής Κώστας Κατοίκος (Αθήνα) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπαξεβανίδη, Βιτλή και κόκκινη στον Ιγκλέσιας για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντάουντα στις καθυστερήσεις.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου (65΄Καστάνιο), Αντζουλάς, Άλβαρες, Κανελλόπουλος (61΄Ιγκλέσιας), Μουνάφο (79΄Βαλιέντε), Σίτο (80΄Σόνι), Ριέρα, Μιχόπουλος (61΄Κρέσπι), Μπαράλες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Κότσαρης, Μπαξεβανιδης (88΄Δούμας), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Βιτλής (81΄Τοτοαρίμα), Κάστρο (60΄Κραγιόπουλος), Σλίβκα (88΄Παπαγεωργίου), Φατιόν, Μαρτίνες (60΄Τσιλούλης), Ντάουντα, Ιωαννίδης.