Η συνήθεια που έγινε λατρεία. Για άλλη μια φορά ο Βόλος ισοφάρισε στην εκπνοή της αναμέτρησης, κλέβοντας τον βαθμό από τον Αστέρα στην Τρίπολη. Έχασε πέναλτι μετά από πέντε ολόκληρα χρόνια ο Μπαράλες.

Τα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης θα ξεχαστούν πάρα πολύ γρήγορα. Οι γηπεδούχοι ναι μεν είχαν μία ελαφρά υπεροχή και επειδή πίεζαν στο 1/3 του Βόλου ανακτούσαν συχνά την κατοχή, αδυνατούσαν όμως να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει τους διαδρόμους και δεν μπορούσαν να παίξουν κάθετα, ενώ όσα γεμίσματα επιχείρησαν οι Αρκάδες, σε ροή αγώνα ή στατική φάση, αποτέλεσαν εύκολη λεία για τον Κλέιμαν και τους συμπαίκτες του. Μάλιστα έπαιρναν άριστα στην επιτήρηση του Μπαράλες, τον οποίο σημάδευαν οι Αρκάδες στην πρώτη πάσα.

Την ίδια στιγμή η πλέον αξιοσημείωτη στιγμή μέχρι τότε «ανήκε» στον Βόλο και ήταν μία ωραία ενέργεια και σουτ του Νίνη που πέρασε άουτ (6′), σε έναν αγώνα με πολλές διακοπές και χωρίς ρυθμό.

Τότε όμως, 22′ για την ακρίβεια, ο Μπαράλες βγήκε πρώτος στην μπάλα σε παράλληλη του Αλβαρες και ανατράπηκε από τον Κολόμπο. Ο Τζήλος καταλόγισε το πέναλτι, το VAR «επιβεβαίωσε» την απόφασή του και λίγο αργότερα (24′) ο Αργεντινός στράικερ άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα.

Έτσι άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα, όχι όμως να συμβεί κάτι ανάλογο και στην εικόνα του, τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό. Εκείνο που φάνηκε, σε πρώτο χρόνο, ήταν η πρόθεση των φιλοξενουμένων να «τρέξουν» πλέον το ματς και ενώ μέχρι πρότινος είχαν μόνο 2 τελικές (αμφότερες με τον Νίνη έξω από τα αντίπαλα καρέ), επισκέφθηκαν επιπλέον 1-2 φορές με αξιώσεις την περιοχή του Παπαδόπουλου και πιο συγκεκριμένα με τους Ουάρντα και Μαρτίνες. Μάλιστα οι δυο τους άλλαξαν θέσεις (ο Αργεντινός πέρασε δεξιά και ο Αιγύπτιος πίσω από τον Δουβίκα), σε μία προσπάθεια του Λόπεθ να βελτιώσει την μεσοεπιθετική εικόνα της ομάδας του. Εγχείρημα όμως που δεν στέφθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία.

Παράλληλα η πιο επιθετική της φιλοσοφία είχε ως αποτέλεσμα και ορισμένους κενούς χώρους, αφού οι Βολιώτες θέλησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο. Ο Κρέσπι στο 40′ βγήκε στην πλάτη τους και απείλησε (ο Κλέιμαν έδιωξε σε κόρνερ), ενώ λίγο πριν την ανάπαυλα ο Μπαράλες με κεφαλιά «φλέρταρε» με το 2-0.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τους Αρκάδες να βρίσκονται κατάφατσα με ακόμη ένα γκολ. Σε στατική μπάλα στο 47′ και ύστερα από «μονομαχία» των Σουάρεθ, Δουβίκα, το VAR ενημέρωσε τον ρέφερι Τζήλο να τσεκάρει τη φάση στο βίντεο, για χέρι του δεύτερου. Υστερα από σχετικό έλεγχο ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Μπαράλες ανέλαβε εκ νέου την εκτέλεσή του, στο 52′. Ομως ο Κλέιμαν έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε, κρατώντας τον Βόλο «μέσα» στο ματς.

Η παραπάνω φάση μάλιστα αποδείχθηκε, εκ των υστέρων, ως η κομβική της αναμέτρησης. Στην εξέλιξή της οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν επιθετικά «μπλοκαρισμένοι» από τη μέση και μπροστά και πλην ενός σουτ του Δουβίκα σε φάση τρανζίσιον, δεν απείλησαν άλλη φορά ουσιαστικά μέχρι και τις καθυστερήσεις. Την ίδια στιγμή όμως ούτε οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το παιχνίδι. Απώλεσαν μεν μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Σίτο στο 58′ (προηγήθηκε ωραίος συνδυασμός των Γκόμεζ, Κώτσιρα, Μουνάφο και τελική πάσα του τελευταίου), ωστόσο με την πάροδο του χρόνου έδειχναν περισσότερο διατεθειμένοι να διαχειριστούν το προβάδισμά τους στο σκορ. Ο Κλέιμαν στο 77′ απεσόβησε αυτογκόλ του Σάνσες και μπήκαμε στον έξτρα χρόνο.

Όπου οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο καθώς ο Φεράρι αποβλήθηκε στο 90′, αλλά ο Λόπεθ δεν άλλαξε τη φιλοσοφία του. Εδωσε εντολή να βγουν όλοι ψηλά, ενώ στα τελευταία λεπτά ο Κολόμπο ήταν ουσιαστικά δεύτερος φορ, αφού είχε βγει από την άμυνά του. Έτσι φτάσαμε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε γέμισμα του Ντεντάκη ο Μπαρτόλο βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Αρκάδων, ο Παπαδόπουλος έπεσε στα πόδια του και απέκρουσε την προβολή του, όμως η μπάλα κατέληξε στον Περέα που την έσπρωξε στην αντίπαλη εστία για το τελικό 1-1.