Ο Ατρόμητος δεν λέει να επιστρέψει στις νίκες και δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στην λαβωμένη ΑΕΛ, μένοντας στο 1-1. Με εννιά παίκτες τελείωσαν οι Λαρισαίοι, λόγω τραυματισμών!

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετή ένταση και ταχύτητα, με τις δύο ομάδες να παίζουν χωρίς φόβο και με επιθετικές βλέψεις. Από τη συνθήκη αυτή επωφελήθηκε η ΑΕΛ, που έκανε το 0-1 με τον Ακούνια στο 44ο λεπτό: ο Μανδάς έκανε απομάκρυνση ακριβώς πάνω στον Μπεν-Χατίρα, εκείνος σκόνταψε στην προσπάθεια του να προσπεράσει τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου, όμως τη φάση ακολουθούσε ο Ακούνια που σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Είχαν προηγηθεί για τους «βυσσινί» ένα σουτ του Μπεν Χατίρα και μια μεγάλη φάση στο 40′, όταν ο Ακούνια δεν μπόρεσε να φτάσει τη μπάλα σε παράλληλο γύρισμα και να σκοράρει σε κενή εστία. Από την πλευρά του, ο Ατρόμητος απείλησε με κεφαλιά του Κωτσόπουλου στο 31′, με τον επιθετικό των Περιστεριωτών να ζητά πέναλτι στο 29ο λεπτό σε πτώση του εντός της περιοχής της ΑΕΛ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, κυρίως εξαιτίας και της πολύωρης διακοπής λόγω του τραυματισμού του Μαξιμένκο, ο οποίος αναγκάστηκε να αποσυρθεί στο 52′. Η ΑΕΛ επιχείρησε αφενός να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα, κατευνάζοντας τις προσπάθειες του Ατρομήτου να την «τρυπήσει», αφετέρου να κυνηγήσει και ένα δεύτερο τέρμα, κυρίως με ενέργειες του Ακούνια στην απέναντι πλευρά του γηπέδου.

Ωστόσο, η επιμονή του Ατρομήτου απέδωσε καρπούς και η χρυσή αλλαγή του Παντελίδη, ο Αμίρ Αγκάγιεφ, λιγότερο από ένα τέταρτο μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, σκόραρε με ωραίο σουτ το 1-1 στο 76′, σε μια φάση όπου οι γηπεδούχοι είχαν αρκετά σώματα μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ.

Το τελευταίο εικοσάλεπτο (επτά λεπτά καθυστερήσεων λόγω πολλών τραυματισμών) κύλησε με άγχος και από τις δύο πλευρές, μικροεντάσεις και εκνευρισμό, χωρίς πολλές φάσεις. Η ΑΕΛ είχε ήδη χάσει τον Μαξιμένκο, έπειτα έχασε τον Γιακουμόφσκι και, χωρίς δικαίωμα για επιπλέον αλλαγές, ο Φέστα είδε τους Γκράουρ και Ακούνια να κάνουν υπερπροσπάθεια για να ολοκληρώσουν το παιχνίδι, μετά από πρόβλημα τραυματισμού που προέκυψε και για τους δύο.

Η ισοπαλία δεν αλλάζει κάτι για τον σχετικά αδιάφορο βαθμολογικά Ατρόμητο, όμως για την ΑΕΛ είναι ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στον Παναιτωλικό (στο -4 πλέον, με παιχνίδι λιγότερο). Και, κυρίως, μια ενθαρρυντική εμφάνιση κόντρα σε μια ομάδα που θα ξανασυναντήσει στα play-out.