Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τον Ιωνικό με σπουδαίο «διπλό» μέσα στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου. Οι Νικαιώτες με υπομονή, καλή τακτική και έχοντας σε ακόμη μία «τρομερή» μέρα τον Άοσμαν επικράτησαν με 2-0 του Ατρόμητου που παραμένει χωρίς νίκη και δείχνει βαριά «άρρωστος».

Είχε κατοχή, πρωτοβουλία, ακυρωθέν γκολ και δοκάρι στο 20λεπτο ο Ατρόμητος, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να τα αξιοποιήσει. Συγκεκριμένα, στο 5′ ακυρώθηκε ορθώς το γκολ του για φάουλ του Σάλομον, ενώ στο 18′ η κεφαλιά του Χατζηισαΐα σε φάουλ του Καστεγιάνο βρήκε το δοκάρι με το 0-0 να παραμένει.

Μετά το 20′ οι Νικαιώτες άρχισαν δειλά-δειλά να βγαίνουν από το καβούκι τους και στο 23′ ήρθε το 1-0.

Ο Άοσμαν εκμεταλλεύτηκε τη σωρεία αμυντικών λαθών από τον Ατρόμητο, «σέρβιρε» στον Τουράμ που δεν είχε πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των Περιστεριωτών. Και πριν καλά-καλά ο Ατρόμητος συνειδητοποιήσει τι είχε συμβεί, ο Ιωνικός άγγιξε το 2-0. Στο 26΄ο Μύγας έκανε ωραία σέντρα, ο Καμπράλ έπιασε το μονοκόμματο σουτ στέλνοντας την μπάλα στη ρίζα του δεξιού δοκαριού.

Ο Ατρόμητος συνέχιζε να έχει την κατοχή, αλλά ήταν «άχρωμος» και «άνευρος» με τους Νικαιώτες στο τρανζίσιον να είναι εξόχως επικίνδυνοι αγγίζοντας για 2η φορά το 2-0 στο 45+1′ με τον Τουράμ. Ο σκόρερ του Ιωνικού έφυγε στην κόντρα, κέρδισε τον Χατζηισαΐα στην ταχύτητα, όχι όμως και τον Πίριτς εν συνεχεία. Έτσι το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου

Σε αλλαγή συστήματος με την έναρξη του β’ ημιχρόνου προχώρησε ο Ατρόμητος. Ο Γιώργος Παράσχος έβαλε τον Σπιριντόνοβιτς αντί Γκαλβάο με τους γηπεδούχους να παίζουν, πλέον, με τετράδα στην άμυνα.

Και στο 48′ οι Περιστεριώτες άγγιξαν την ισοφάριση με τον Παπαδόπουλο, ο οποίος έπειτα από σέντρα του Καστεγιάνο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Ατρόμητος παρέμενε στο προσκήνιο και προσπαθούσε να απειλήσει είτε σε σετ παιχνίδι είτε με στατική φάση, την ώρα που ο Ιωνικός έψαχνε τη μία και καλή κόντρα για να βρει το 2-0.

Έτσι στο 61′ οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μία καλή στιγμή με τον Παπαδόπουλο, ο οποίος με κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον Χουτεσιώτη, αλλά ο πορτιέρο του Ιωνικού του έβαλε εκ νέου στοπ. Και από τη στιγμή που ο Ατρόμητος δεν έβρισκε διέξοδο και γκολ ισοφάρισης, ήρθε στο 65′ ο Άοσμαν με εξαιρετικό σουτ να κάνει το 2-0 και να «καθαρίσει» το ματς.

Ακόμη ένα εξαιρετικό γκολ του Σύρου μεσοεπιθετικού μετά από εκείνο με τον Άρη στη Νεάπολη. Ένας παίκτης, μία ομάδα, με δεδομένο πως έχει συμμετοχή σε όλα τα φετινά τέρματα του Ιωνικού με τρία γκολ (τα δύο πρώτα έλαβαν ήδη το βραβείο του best goal) και δύο ασίστ!

Στο 70′ ο Μπετινέλι σημάδεψε το δοκάρι για 2η φορά για τον Ατρόμητο με τους Περιστεριώτες να χάνουν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς με το 2-0 να μην αλλάζει μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.