Ατρόμητος και ΟΦΗ έμειναν στο 1-1, με τους Περιστεριώτες να χάνουν την ευκαιρία να κλειδώσουν την παραμονή.

Ήταν ένα γκολ μακριά από την απόλυτη ανακούφιση. Τώρα, θα περιμένει. Μπορεί να ελπίζει σε καλά νέα από τη Λαμία ή να διεκδικήσει όσα θεωρεί πως του αξίζουν μετά το Πάσχα. Τα βλέμματα ήταν στραμμένα στον Ατρόμητο στο σημερινό παιχνίδι, αφού ήταν η ομάδα με το βαθμολογικό κίνητρο στο Περιστέρι. Η νίκη τού έδινε και μαθηματικά την παραμονή, χωρίς να τον ενδιαφέρει τι θα συμβεί στη Λαμία ή τι θα συμβεί στις τρεις εναπομείνασες αγωνιστικές για τα πλέι άουτ. Απέναντι στον ΟΦΗ είχε διπλό κίνητρο, αφού εκτός των άλλων δεν είχε καταφέρει να τον κερδίσει τη φετινή σεζόν. Κι έμελλε να μην τα καταφέρει ούτε τώρα, με την ομάδα του Νίκου Νιόπλια να είναι καλύτερη από το ημίωρο του αγώνα και μετά και να έχει το παράδοξο στα πλέι άουτ: Αήττητη μακριά από το Ηράκλειο και δύο ήττες στην έδρα της!

Οι καιρικές συνθήκες δε θα έλεγες ότι βοηθούσαν στο Περιστέρι. Ούτε τους ποδοσφαιριστές, ούτε τον κόσμο, αφού η σκόνη και η βροχή τα έκανε όλα πιο δύσκολα. Ο Ατρόμητος, όμως, μπήκε με όρεξη και μπήκε με στόχο να πάρει εκδίκηση. Η ομάδα του Περιστερίου όχι απλά δεν είχε κερδίσει τη φετινή σεζόν τον ΟΦΗ, αλλά οι Κρητικοί είναι και η μοναδική ομάδα εκτός εξάδας, η οποία από τις αρχές Φεβρουαρίου κι έπειτα έχει ηττηθεί από τον Ατρόμητο. Με όλα αυτά υπόψη τους, οι παίκτες του Κρις Κόουλμαν μπήκαν για να «τελειώσουν» το ματς και να τελειώσουν και την παραμονή. Βρήκαν αυτό που ήθελαν νωρίς… Μόλις στο 10ο λεπτό του αγώνα, ο Βίκτωρ Κλωναρίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Επασί και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ για τον Ατρόμητο, που ούτως ή άλλως είχε μπει πιο δυνατά στο ματς από τον ΟΦΗ. Το σκηνικό διατηρήθηκε στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, πριν ισορροπήσουν οι φιλοξενούμενοι και ψάξουν και τις δικές τους καλές στιγμές στο παιχνίδι. Σε δύο περιπτώσεις η άμυνα του Ατρόμητου κατάφερε να προλάβει τα χειρότερα, ενώ στην τρίτη και πιο δύσκολη περίπτωση είδε τον Νέιρα στο 41ο λεπτό του αγώνα να στέλνει από πλεονεκτική θέση τη μπάλα απελπιστικά άουτ.

Ο ΟΦΗ το έστελνε το μήνυμα, ωστόσο ο Ατρόμητος δυσκολευόταν μάλλον να το πάρει. Κι αφού δεν το πήρε ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με το νέο σουτ του Νέιρα, ήρθε στο 53’ της αναμέτρησης ο Φελίπε να πετύχει το έβδομο γκολ του σε δέκα παιχνίδια και να βάλει νέα δεδομένα στο ματς. Οι Κρητικοί ισοφάρισαν, κάτι που άξιζαν βάσει της εικόνας τους στο παιχνίδι από το 30ο λεπτό και μετά και ο Ατρόμητος ήταν εκείνος που είχε λόγους να αγχωθεί και να κυνηγήσει το σκορ. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία εκ νέου στο 63’ για να πάρουν το προβάδισμα και να φτάσουν πιο κοντά στο αποτέλεσμα που τόσο επιθυμούσαν, ωστόσο ο Επασί σταμάτησε τον Κλωναρίδη και ισοφάρισε και εκείνος με τη σειρά του σε… 1-1.

Η ψυχολογία στο ματς ήταν ξεκάθαρα με τον ΟΦΗ, ο Ατρόμητος αγχώθηκε περισσότερο από όσο έπρεπε, με αποτέλεσμα να μην βρει καθαρή φάση μέχρι το φινάλε, τη στιγμή που οι Κρητικοί ήταν πιο απειλητικοί και είχαν τον Γιαννιώτη διαρκώς σε εγρήγορση. Για καλό των γηπεδούχων, τον έβρισκαν και σε ετοιμότητα. Ο γκολκίπερ του Ατρόμητου αντέδρασε σωστά δύο φορές σε εκτελέσεις φάουλ του Φελίπε και αν μη τι άλλο γλίτωσε την ομάδα του από τα χειρότερα. Ο Ατρόμητος θα περιμένει τώρα τα νέα από τη Λαμία και ακολούθως έχει Βόλο εκτός, Ιωνικό εντός και Λαμία εκτός για να καταφέρει ό,τι δεν κατάφερε σήμερα.