Ο Ολυμπιακός δεν ανέβασε ρυθμούς (ούτε) στο Περιστέρι, ευτύχησε να βρει ένα γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μπρούμα να εκμεταλλεύεται την ασυνεννοησία των Στρούγγη και Μανδά και την ομάδα του Μαρτίνς να περνάει με το εύθραυστο, αλλά πολύτιμο 1-0 από την έδρα του Ατρόμητου.

Ο Ολυμπιακός είχε μια δύσκολη έξοδο στο Περιστέρι. Ο Πέδρο Μαρτίνς το είχε παραδεχτεί. “Ο Ατρόμητος είναι μια από τις ομάδες που καθορίζουν την εξέλιξη του πρωταθλήματος” είπε στις καθιερωμένες δηλώσεις του πριν την αναμέτρηση ο Πορτογάλος τεχνικός. Και αυτό ήταν κάτι που αποδείχτηκε από το πρώτο κιόλας λεπτό.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο βρέθηκε κοντά στο να λύσει τον γόρδιο δεσμό με ένα γρήγορο γκολ που θα του διευκόλυνε την ζωή, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της συνάντησης. Ο Ρέαμπτσιουκ έκανε την καταπληκτική κούρσα από τα αριστερά, ο Ελ Αραμπί έπιασε την καρφωτή κεφαλιά (7′), με τον νεαρό Μανδά να κάνει ενστικτωδώς μια τεράστια επέμβαση!

Πέραν τούτου όμως, οι ερυθρόλευκοι δεν έβρισκαν εύκολα τον τρόπο να αναπτυχθούν σε σετ παιχνίδι, με τον Ατρόμητο να έχει βραχυκυκλώσει την ομάδα του Μαρτίνς και το πρόβλημα στον άξονα να είναι εμφανές,  τα λεπτά κύλησαν σε αυτό το πρώτο ημίχρονο περνούσαν βασανιστικά αργά χωρίς φάσεις άξιες αναφοράς.

Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Πορτογάλος θα πήγαινε στα αποδυτήρια με αρκετά παράπονα από τους παίκτες του, αλλά και έντονα προβληματισμένος, ήρθε ένα επεισοδιακό πεντάλεπτο λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, που τελικά έμελλε να κρίνει πολλά.

Ο Μπα απομάκρυνε με το κεφάλι, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σεμέδο (41′), οι παίκτες του Ατρόμητου διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον Τσαγκαράκη, με τον Έλληνα ρέφερι να δίνει εντολή να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα που δημιουργήθηκε στους ποδοσφαιριστές του Κάναντι και σε μια ανύποπτη φάση πήρε το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αφαιρώντας ένα μεγάλο φορτίο από τους ώμους του. Ο Μπουχαλάκης έκανε την βαθιά μπαλιά, ο Μπρούμα κινήθηκε έξυπνα και τιμώρησε την ασυνεννοησία των Στρούγγη και Μανδά γράφοντας το 1-0!

Ο Ατρόμητος φανερά επηρεασμένος από αυτό το γκολ στα χασομέρια του πρώτου μέρους, ξεκίνησε κάπως νωθρά σε αυτό το δεύτερο της αναμέτρησης του Περιστερίου. Και ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να το εκμεταλλευτεί στέλνοντας οριστικά το ματς για… ύπνο. Ο Βαλμπουενά πέρασε εξαιρετικά στον Καμαρά, ο Αφρικανός μέσος καθυστέρησε χαρακτηριστικά να τελειώσει την φάση και όταν το έκανε (55′) ο Μανδάς του αρνήθηκε εντυπωσιακά το 2-0.

Οι ερυθρόλευκοι έψαξαν το δεύτερο τέρμα που θα κλείδωνε το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Έλληνα γκολκίπερ του Ατρόμητου, με μοναδική εξαίρεση το καταπληκτικό σουτ του Φορτούνη, που σταμάτησε εντυπωσιακά στο 75ο λεπτό.

Και κάπως έτσι, με μια εμφάνιση χωρίς πολλές φανφάρες, ο Ολυμπιακός έφυγε με ένα πολύτιμο διπλό από το Περιστέρι, έφτασε τους 48 βαθμούς και μπορεί να δει ήρεμος το μεγάλο ντέρμπι της Τούμπας που έρχεται σε λίγες ώρες.