Ο Κιάρτανσον σκόραρε δις σε 11′ (75′ και 86′), απαντώντας στο γκολ του ΠΑΣ (63′ Παντελάκης) κι ο Ατρόμητος έφτασε στην 3η του νίκη -με ισάριθμες ανατροπές- στη Λίγκα.

Πάτησαν 6άδα οι Περιστεριώτες.

Μεγάλη νίκη του Ατρόμητου επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα , ωστόσο είδαν τον ΠΑΣ να ανοίγει το σκορ με τον Παντελάκη.

Η είσοδος των Μουνίθ – Τζαβίδα και η επιλογή του Κόουλμαν να παίξει με δύο επιθετικούς άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης ο Κιάρτανσον, ο οποίος ισοφάρισε μετά από ασίστ του Τζαβίδα, ενώ λίγο αργότερα χάρισε τη νίκη με ωραίο τελείωμα.

Αυτή μάλιστα ήταν η τρίτη ανατροπή του Ατρομήτου στο φετινό πρωτάθλημα.

Το ματς

O Ατρόμητος μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι και μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα απείλησε. Ο Ρομπάιγ έκανε την σέντρα, με την άμυνα του ΠΑΣ Να διώχνει την τελευταία στιγμή.

Η ομάδα του Περιστερίου συνέχιζε να πιέζει ψηλά τον ΠΑΣ και στο 11ο λεπτό και πάλι απείλησε. Ο Ρομπάιγ συνέκλινε και έπιασε υπέροχο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, το οποίο έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Η επόμενη φάση στο ματς άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους, αλλά ήταν από στημένο. Ο Έντερ εκτέλεσε πολύ καλό το φάουλ, με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ Γιάννινα ήρθε στο 18ο λεπτό. Ο Τζίμας πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό.

Ο Ατρόμητος συνέχισε να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος κυρίως από τα πλάγια, με τον ΠΑΣ να μην μπορεί να ανταποκριθεί καλά. Ο Γκονζάλεθ έκανε το επικίνδυνο γύρισμα βρίσκοντας τον Ρομπάιγ, ο οποίος από πολύ δύσκολη γωνία τσιμπά την μπάλα, που φεύγει παράλληλα με το τέρμα.

Η αλήθεια είναι ότι μετά το 30 ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 42ο λεπτό του αγώνα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Κιάκος έκανε την κάθετη, με τον Γιαννιώτη να βγάζει το τετ α τετ με τον Ροσέρο και να κρατάει το μηδέν για την ομάδα του. Κάπως έτσι λοιπόν ολοκληρώθηκε το ημίχρονο, με τον Ατρόμητο να έχει περισσότερες ευκαιρίες, αλλά τον ΠΑΣ να έχει την μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ο Ατρόμητος μπήκε και πάλι δυνατά και απείλησε στο 49΄. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Ρομπάιγ βρέθηκε σε θέση βολής στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έκανε το πλασέ, με τον Σούλη να μπλοκάρει.

Η απάντηση του ΠΑΣ ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Σόρια έκανε ωραίο γέμισμα, ωστόσο δεν βρήκε στόχο και η φάση σταμάτησε για επιθετικό φάουλ. Ο ΠΑΣ ανέβασε την απόδοσή του και στο 59΄ ο Ροσέρο έκανε μια επικίνδυνη επέλαση, ωστόσο ανακόπηκε τελευταία στιγμή από τον Μαυρομμάτη.

Από μια στατική φάση ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 63΄. Για την ακρίβεια, από την εκτέλεση φάουλ του Σόρια, ο Παντελάκης σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους στην «καρδιά» της περιοχής των γηπεδούχων, για να πιάσει τη σκαστή κεφαλιά και να σκοράρει.

Ο Ατρόμητος μετά το γκολ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Κλωναρίδης πήρε το.. ριμπάουντ από την εκτέλεση κόρνερ, αλλά την… βολίδα που εξαπέλυσε την απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σούλης.

Στο 74΄ ο Κόουλμαν έριξε στην μάχη των Τζαβίδα, ο οποίος στην πρώτη επαφή του με την μπάλα έδωσε την ασίστ στον Κιάρτανσον. Ο Μουνίθ έκανε την σέντρα, ο Τζαβίδας έστειλε έξυπνα την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Κιάρτανσον να ισοφαρίζει με κοντινή κεφαλιά.

Έντεκα λεπτά μετά την ισοφάριση ήρθε και το γκολ της νίκης για τον Ατρόμητο. Η ομάδα του Περιστερίου άνοιξε ωραία το γήπεδο, με Κεσχρίντα να κάνει το παράλληλο γύρισμα και τον Κιάρτανσον να κάνει το 2-1.

Το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Ατρόμητο να πετυχαίνει την Τρίτη του ανατροπή για φέτος και να ανεβαίνει στην 6η θέση της βαθμολογίας.

AΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κεχρίδα, Χατζηισαίας, Μαυρομάτης, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Φριντγιόνσον (61′ Μουνίθ), Κουέν (61′ Έρλινγκμαρκ), Κλοναρίδης (73′ Τζαβίδας), Κιάρτανσον (90+2′ Τζοβάρας), Ρομπαίγ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος (81′ Μπαγκαλιάνης), Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Τζίμας, Ποζνάνσκι, Ροσέρο, Σταματελόπουλος (12′ Μπάλαν)