Ο Παναθηναϊκός χτίζει δυναμική, άντεξε και στο Πανθεσσαλικό με δέκα παίκτες και επικράτησε του Βόλου με 2-0, για να παραμείνει σταθερά σε τροχιά τετράδας.

Τι κι αν ήταν υποχρεωμένος να αγωνιστεί από το 54’ με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Χουάνκαρ, έχοντας ήδη την απουσία του τραυματία Κουρμπέλη και των τιμωρημένων Σένκεφελντ και Αλεξανδρόπουλου;

Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και πέρασε και από το Βόλο επικρατώντας με 2-0 της ομώνυμης ομάδας, έκανε το 5Χ5 για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, διατήρησε ανέπαφη την εστία του το 2021 και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας!

Ενα γκολ του Καμπετσή στο 42’ κι άλλο ένα του Ιωαννίδη στο 65’ έφταναν και περίσσευαν…

Ο Βόλος ήταν η ομάδα που μπήκε πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και ήταν σαφώς πιο απειλητικός από τον παναθηναϊκό στο πρώτο 25λεπτο του ματς.

Στο συγκεκριμένο διάστημα οι γηπεδούχοι πίεσαν τους πράσινους στη μεσαία ζώνη και τους ανάγκασαν σε πολλά αβίαστα λάθη, έχοντας στο ενεργητικό τους δύο υποσχόμενες ευκαιρίες για γκολ. Αρχικά στη σέντρα σουτ του εξαιρετικού Φεράρι στο δοκάρι (18’) και την προβολή του Μπαρτόλο που έγλυψε το δοκάρι ένα λεπτό αργότερα (19’).

Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και απείλησε για πρώτη φορά στο 26’ με την κεφαλιά του Ιωαννίδη που πέρασε άουτ και ένα λεπτό αργότερα ο Μήτογλου πρόλαβε τον Καμπετσή πριν βγει τετ α τετ με τον Κλέιμαν.
Στο 42’ ωστόσο το τριφύλλι κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από σουτ του Καμπετσή που κόντραρε στον Γκρίλο και κατέληξε στα δίχτυα (0-1), με τον Βόλο να χάνει μεγάλη ευκαιρία πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (45’) όταν ο Μπαρτόλο δεν βρήκε τη μπάλα σε σέντρα «ξυράφι» του Φεράρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόφαση του διαιτητή Ευαγγέλου να δείξει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Χουάνκαρ (54’) για χτύπημα στον Γκρίλο, τροποποίησε τα αριθμητικά δεδομένα καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν υποχρεωμένος να παίξει με δέκα παίκτες για 40 λεπτά.

Ο Ευαγγέλου δεν έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κιάκο για μαρκάρισμα στον Καμπετσή στο 60’, αλλά το τριφύλλι κατάφερε στο 65’ να διπλασιάσει τα τέρματά του, σε υποδειγματικό τρανζίσιον, με τον Μαουρίσιο να δίνει στον Αϊτόρ και αυτός στον Ιωαννίδη που έγραψε το 0-2.

Οι πράσινοι αμύνθηκαν υποδειγματικά στο υπόλοιπο διάστημα και κατέκτησαν δίκαια το πολύτιμο τρίποντο.