Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπορεί να προηγήθηκε, έχασε όμως την νίκη μέσα από τα χέρια του με την Ξάνθη να αποδεικνύει ακόμα μία φορά την καλή δουλειά που κάνει ο Ράσταβατς, αποσπώντας 1-1 στους “Ζωσιμάδες” για την 12η αγωνιστική της Super League.

Το παιχνίδι δεν είχε γρήγορο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου, χωρίς να μπορούν να κάνουν ουσιαστικές τελικές προσπάθειες. Έτσι το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι ουσιαστικό, με τις δύο ομάδες να κατευθύνονται στα αποδυτήρια του Δημοτικού Γηπέδου Ιωαννίνων με το σκορ στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα σχεδόν με το ξεκίνημα, με τον… συνήθη ύποπτο Πέδρο Κόντε να σκοράρει και τους Γιαννιώτες να παίρνουν το προβάδισμα με 1-0. Στη συνέχεια όμως, ο ΠΑΣ δεν κυνήγησε το παιχνίδι, ώστε να σημειώσει δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα οι Ακρίτες να πάρουν μέτρα στο γήπεδο. Τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον δικό τους “μπόμπερ”, τον Έρικ Γέντρισεκ, να νικά τον Μάρκο Βελλίδη και να κάνει το 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ με την Ξάνθη να παίρνει έναν πολύ σημαντικό βαθμό και την ομάδα των Ιωαννίνων να χάνει τρεις πολύτιμους βαθμούς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Μαυροπάνος, Ναδάλες, Τζημόπουλος, Λίλα (61′ Γαρουφαλιάς), Μανθάτης, Σολτάνι (83′ Κοζορώνης), Γιάκος (67′ Χαλκιαδάκης), Κόντε.

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μελιόπουλος, Λισγάρας, Σβάρνας (76′ Κάστρο), Κασάδο, Φλίσκας, Ντε Λούκας, Μεχία (66′ Ορφανίδης), Κίκε, Ρότσε (57′ Φασίδης), Γέντρισεκ.