Ο Πανιώνιος υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό με τον τελευταίο να επικρατεί δύσκολα με 4-3 σε ένα ματς που τα γκολ έπεσαν “βροχή” μαζί με τα παράπονα του κόσμου και των παραγόντων για τη διαιτησία.

Mαντάρα τα έκανε στη Νέα Σμύρνη ο διαιτητής του αγώνα… Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 αλλά ο Πανιώνιος κατάφερε να ισοφαρίσει όμως μέσα σε δύο λεπτά! Τελικά σε πέναλτι που δόθηκε και εκτελέστηκε από τον Φορτούνη στο 88′ οι “ερυθρόλευκοι” πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ παίρνοντας τη νίκη μέσα από τα χέρια του Πανιωνίου και μέσα στην έδρα του μέσα σε ένα κλίμα εξαλλοσύνης από τις κερκίδες.

Οι Πειραιώτες ήθελαν ένα “restart” και το πέτυχαν με ξεκάθαρο τρόπο. Με τον Κώστα Φορτούνη να ηγείται της ομάδας, τον Ανσαρριφάρντ για σκόρερ και τον Σισέ πίσω, ο Ολυμπιακός έθεσε τις βάσεις για να περάσει ένα εύκολο βράδυ.

Το σκορ άνοιξε στο 3′ ο Πανιώνιος αφού εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ολυμπιακού. Σε μια ακίνδυνη φάση ο Φιγκέιρας προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στον Προτό αλλά δεν έβαλε δύναμη με αποτέλεσμα ο Σπιριντόνοβιτς που ακολουθούσε τον Πορτογάλο το εκμεταλλεύτηκε και με ένα τσίμπιμα της μπάλας πρόλαβε τον Προτό κάνοντας το 1-0.

Το γκολ αυτό σόκαρε «ερυθρόλευκους» και στα πρώτα δέκα λεπτά έψαχναν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Και κάπου εκεί σαν να άλλαξαν… τσιπάκι, φάνηκαν πιο αποφασισμένοι και με αρχηγό τον Φορτούνη εκμεταλλεύτηκαν και την κακή ημέρα του Μασούντ και όλα τα λάθη των αντιπάλων τους. Έτσι, από το 15′ και μετά μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτός ήταν ο Ολυμπιακός.

Στο 19′ ήρθε το 1-1 μετά από εκτέλεση φάουλ του Καρδιτσιώτη άσου, ο Σισέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Ένα λεπτό μετά το γκολ του Σισέ παραλίγο να γίνει η ολική ανατροπή αλλά ή κεφαλιά του Πάρντο κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Πανιωνίου. Η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν κάκιστη (με διαφορά η χειρότερη στα δύο αυτά χρόνια που ο Ιστορικός πρωταγωνιστεί) με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να συνεχίζουν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν φανερά καλύτεροι και στο 37′ πέτυχαν στο 2-1. Ο Οφόε με τρομερή πάσα-τακουνάκι στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Ανσαριφάρντ ο οποίος δεν λάθεψε και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έχοντας κάνει την ολική ανατροπή ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυκλοφορεί άνετα την μπάλα και μπορεί στο 43′ ο Πάρντο να μην σκόραρε, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Ανσαριφάρντ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Κότνικ στο σουτ του Πάρντο και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας και κατά συνέπεια την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 61′ πάντως υπήρξε μια αναλαμπή από τους γηπεδούχους όταν ο Λάμπρου που είχε μπει αλλαγή από πλάγια θέση με ωραίο σουτ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών του Προτό.

Κι ενώ ο Πανιώνιος έδειχνε να έχει συμβιβαστεί με την μοίρα του, στο 82′ ο Σπιριντόνοβιτς κερδίζει πέναλτι από τον Προτό κι δίνει νέα “πνοή” ζωής στους γηπεδούχους. Ο Μασούντ δεν αστόχησε για το 3-2 “ανάβοντας” για τα καλά τα “αίματα” στο παιχνίδι. Έτσι, στο επόμενο λεπτό πριν ο Ολυμπιακός καταλάβει τι έγινε, ο Ντουρμισάι μετά από πάσα του Μασούντ πλάσαρε για να κάνει το 3-3.

Το ματς είχε γίνει άνω-κάτω και στο 86′ ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Τζούρτζεβιτς από τον Μπανανά, μια ιδιαίτερα αυστηρή απόφαση με τον Φορτούνη να μην αστοχεί. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Πανιώνιος τα έπαιξε όλα για όλα, στο 91′ έφτασε κοντά ξανά στην ισοφάριση με το φάουλ του Χατζισαφί, ενώ στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να είχε πάρει άλλο ένα πέναλτι στην προβολή πάνω στο στήθος του Χατζισαφί, με το 4-3 να είναι το τελικό σκορ.

Πανιώνιος (Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος (71′ Παπαγεωργίου), Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισαφί, Κόρμπος (81′ Ντουρμισάι), Σιώπης, Μασούρας (60′ Λάμπρου), Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Γεσίλ

Ολυμπιακός (Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Νικολάου, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Οφόε (63′ Ταχτσίδης), Πάρντο, Φορτούνης, Σεμπά, Ανσαριφάρντ (75′ Τζούρτζεβιτς)