Την ήττα με σκορ 0-3 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο από τον ΠΑΟΚ για την 19η αγωνιστική της Super League.

Σε ένα παιχνίδι στο οποίo πήγαν όλα λάθος, το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων. Οι «πράσινοι» δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου έμειναν πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Πέρεθ και ενώ νωρίτερα η «πράσινη» άμυνα δεν ανταποκρίθηκε σε μία εύκολη φάση για να απομακρύνει την μπάλα. Το πρώτο γκολ φαίνεται πως επηρέασε τους «πράσινους», που με το… καλημέρα του δεύτερου μέρους, πιάστηκαν κοιμώμενοι για μία ακόμα φορά δεχόμενοι και δεύτερο τέρμα μόλις στο 46’ από τον Ζίβκοβιτς. Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε ποτέ να ξεπεράσει το σοκ, δέχτηκε και τρίτο τέρμα στο 52’ με τον Κωνσταντέλια, που ουσιαστικά έβαλε τέλος στο ματς.

Εμφανής ακόμα μία φορά η ανάγκη ενίσχυσης του Παναθηναϊκού, που παρουσίασε και σημάδια ψυχολογικής κόπωσης, παρά την στήριξη του κόσμου καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς το «τριφύλλι» λόγω αποβολής του Σένκεφελντ.

Πλέον οι «πράσινοι» νιώθουν καυτή την ανάσα της ΑΕΚ που βρίσκεται στο -1, με το σύνολο του Γιοβάνοβιτς να έχει εξαλείψει ουσιαστικά τη διαφορά που είχε «χτίσει» στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Οι ενδεκάδες και τα συστήματα
Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς για μία ακόμα φορά δεν άλλαξε τον σχηματισμό του 4-3-3. Ο Μπρινιόλι πήρε θέση στο τέρμα, ο Κώτσιρας ήταν ο δεξιός μπακ, ο Χουάνκαρ αριστερός και οι Πούγγουρας και Σένκεφελντ τα δύο στόπερ. Ο Πέρεθ αποτέλεσε το αμυντικό χαφ, με τους Τσέριν και Μπερνάρντ να συνθέτουν την τριάδα στο χώρο του κέντρου. Από κει και πέρα ο Βέρμπιτς πήρε θέση στο αριστερό «φτερό» της επίθεσης, ο Παλάσιος στο δεξί και ο Ιωαννίδης στην κορυφή.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ με 4-2-3-1. Ο Κοτάρσκι ήταν στην εστία, με τετράδα στην άμυνα τους Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκη και Ράφα Σοάρες από τα δεξιά προς τα αριστερά. Ο Αουγκούστο με παρτενέρ τον Σβαμπ ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ η τριπλέτα με τους Νάρεϊ (δεξιά), Ζίβκοβιτς (αριστερά) και Κωνσταντέλια σε ρόλο μπαλαντέρ, παρέμεινε σταθερή πίσω από τον Ολιβέιρα που αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος στην κορυφή της επίθεσης.

1ο ημίχρονο
Ο ΠΑΟΚ μπήκε επιθετικά στο ματς, έχοντας συνεχείς επισκέψεις στην περιοχή του Παναθηναϊκού μέσα στο πρώτο τρίλεπτο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί στην εστία του Μπρινιόλι. Μάλιστα στο 4’ ο Ιταλός τερματοφύλακας με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Παλάσιος στην πλάτη της άμυνας του «δικεφάλου», αλλά το πλασέ του Αργεντινού πέρασε λίγο άουτ.

Στο 9ο λεπτό ο Πούγγουρας είχε καθοριστική παρέμβαση προ του Κωνσταντέλια, στην μεγάλη περιοχή του «τριφυλλιού» και στην εξέλιξη της φάσης ο Παλάσιος γύρισε από δεξιά και βρήκε τον Τσέριν, η προβολή του οποίου, από το ύψος του πέναλτι σταμάτησε πάνω στον Κοτάρσκι σε μία κλασική ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Το ματς είχε ρυθμό, με τις δύο ομάδες να θέλουν να πιέσουν ψηλά τον αντίπαλό τους. Ο Ολιβέιρα στο 15ο λεπτό βρέθηκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά το σκαφτό που επιχείρησε δεν ήταν καλό και ο Μπρινιόλι μπλόκαρε. Ένα λεπτό αργότερα (16’) ο Παλάσιος βρήκε ανοιχτό γήπεδο και με εντυπωσιακή ενέργεια έφτασε στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά έπεσε και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την προσπάθεια.

Οι φάσεις συνεχίστηκαν στο 18ο λεπτό με σουτ του Ζίβκοβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μπρινιόλι, που πάντως φάνηκε να ελέγχει. Στο 20΄ δυνατό σουτ του Χουάνκαρ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, στο 22’ ο Μπρινιόλι μπλόκαρε μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Κωνσταντέλια, ενώ οι συνεχείς φάσεις «έκλεισαν» με δοκάρι του ΠΑΟΚ. Στο 24’ ο Ολιβέιρα σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Σένκεφελντ και κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι, που στην επαναφορά μπλόκαρε.

Μία ακόμα φάση για τους φιλοξενούμενους έγινε στο 32’ από σέντρα του Ζίβκοβιτς και προσπάθεια για κεφαλιά του Ολιβέιρα, που βρήκε την μπάλα με τον ώμο και ο Μπρινιόλι μπλόκαρε. Στο 40’ ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού και του Ιωαννίδη να απειλήσει, αλλά ο Έλληνας φορ δεν έκανε καλό πρώτο κοντρόλ για να κατεβάσει την μπάλα και η καθυστέρηση αυτή έδωσε την ευκαιρία στον Κοτάρσκι να προλάβει και να μαζέψει την μπάλα. Ο Μπερνάρντ στο 43’ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα ολοκληρώνονταν χωρίς τέρματα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος από το… πουθενά. Ο Μπρινιόλι δεν βγήκε να μπλοκάρει την μπάλα, αλλά προτίμησε να την διώξε, εκείνη κόντρα ρε στον Πέρεθ και κατέληξε στο τέρμα του Παναθηναϊκού, διαμορφώνοντας το 0-1.

2ο ημίχρονο
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Παναθηναϊκό, καθώς στο 46’ η άμυνα του «τριφυλλιού» πιάστηκε κοιμώμενη σε γρήγορη μετάβαση του ΠΑΟΚ. Ο Ολιβέιρα με τακουνάκι έδωσε στον Κωνσταντέλια, εκείνος στον Ζίβκοβιτς, που βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Μπρινιόλι, πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 0-2.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους «πράσινους» που δέχτηκαν και τρίτο γκολ στο 52’, δείχνοντας εικόνα παντελούς αποδιοργάνωσης. Η άμυνα του Παναθηναϊκού έκανε συνεχόμενα λάθη, ο Κωνσταντέλιας πήρε τη μπάλα και με δυνατό σουτ έκανε το 0-3.

Δύο λεπτά αργότερα (54’) οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-4, αλλά ο Ολιβέιρα σημάδεψε το δοκάρι του Μπρινιόλι με κεφαλιά. Στο 57’ οι πρώτες κινήσεις από τον Γιοβάνοβιτς έφεραν τους Βαγιαννίδη και Πούχατς στις θέσεις των Κώτσιρα και Χουάνκαρ, σε μία προσπάθεια του Σέρβου τεχνικού να τονώσει τις πτέρυγες. Στο 61’ οι Τσοκάι και Σπόραρ πέρασαν στις θέσεις των Πέρεθ και Μπερνάρντ. Έτσι το 4-3-3 μετατράπηκε σε 4-4-2.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο 66ο λεπτό,με τον Τσοκάι να επιτίθεται κατά μέτωπο, αλλά μόλις πάτησε περιοχή ανακόπηκε. Στο 70’ με ένα ακόμα σουτ του Αλβανού μέσου, έξω από τη μεγάλη περιοχή του Κοτάρσκι έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά και ουσιαστικά άπαντες περίμεναν να τελειώσει στο ματς. Στο 82’ ο Σάντσες πέρασε στο ματς αντί του Ιωαννίδη, στην τελευταία αλλαγή του Γιοβάνοβιτς, που είδε την ομάδα του να μένει με δέκα παίκτες, αφού ο Μπαρτ Σένκεφελντ αποβλήθηκε στο 90’.