Με γκολ του Γιουνές στο 86′ ο Άρης έκανε την ανατροπή και πήρε σπουδαία νίκη στο Αγρίνιο (1-2) κόντρα στον Παναιτωλικό.

Τελευταίο ματς στον πάγκο με τον Τραϊανό Δέλλα για τους γηπεδούχους.

Το ματς

Στους φιλοξενούμενους ανήκει ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη είχαν και τα 45 λεπτά τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κυκλοφορία της μπάλας. Από πολύ νωρίς βρήκαν τους χώρους που ήθελαν, άρχισαν να πιέζουν ψηλά και να απειλούν. Έτσι, στο 22ο λεπτό έκαναν και το 0-1, με τον Μαρτίνες μετά από γύρισμα του Ντιγκινί. Ο Παναιτωλικός σε όλο αυτό το “πάρτι” είχε παθητικό ρόλο. Δεν απείλησε ούτε μια στιγμή ενώ ήταν φανερό πως είχε πρόβλημα στο να δημιουργήσει και να πλησιάσει την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο οργανωμένοι. Στο 48′ έβγαλαν ωραία επίθεση, η μπάλα έφτασε στον Ντουάρτε που με όμορφο πλασέ νίκησε τον Κουέστα και ισοφάρισαν σε 1-1 φέρνοντας το ματς στα ίσα. Την ίδια στιγμή ο Άρης συνέχισε να πιέζει και να χάνει την μία ευκαιρία μετά την άλλη. Τέσσερα λεπτά “86′) πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, με το Γιουνές βρήκαν τη λύτρωση (1-2) και τους τρεις βαθμούς.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός (Τ. Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μάλης, Μάζουρεκ (64’ Γκούγκα), Μιχάι, Τσιγγάρας, Λιάβας (46’ Μαρινάκης), Αμαράλ, Λουσέρο, Ντίας, Μπαΐροβιτς (81’ Μανά), Ντουάρτε.

Άρης (Σ. Παντελίδης): Κουέστα, Σόουζα (72’ Τζανακάκης), Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σιώπης, Ματίγια, Λάρσον, Ματέο (68 Φετφατζίδης), Μαρτίνες (83’ Γιουνές), Ντιγκινί.