Ο Άρης έχυσε την καρδάρα με το γάλα, ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε και οι δύο σύλλογοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) στο «Κλ. Βικελίδης». Οι κίτρινοι είχαν σπουδαία χαμένη ευκαιρία για νίκη με το χαμένο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα.

Ό,τι έγινε στο «Κλ. Βικελίδης» για σχεδόν 80 αγωνιστικά λεπτά θα μπορούσε να είχε ξεχαστεί καθώς ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος σ’ αυτό το διάστημα απέναντι στον κακό Άρη, έδειξε την πληρότητά του, αλλά οι «κίτρινοι» θα μπορούσαν να είχαν πάρει τους βαθμούς που τόσο πολύ χρειαζόταν. Δεν το κατάφεραν γιατί ο Μπρούνο Γκάμα αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 88ο λεπτό…

Μάνος είχε βάλει μπροστά στο σκορ τον Άρη πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του ματς, με τον Φορτούνη στο 82′ να φέρνει το ματς στα ίσα. Ωστόσο, το παιχνίδι είχε μπόλικο… ψωμί ακόμα, με τον Γκάμα να αστοχεί σε πέναλτι στο 89′ και τον Σίλβα να έχει δοκάρι στο 90ο λεπτό!

Στους 59 βαθμούς πλέον οι Θεσσαλονικείς, παρέμειναν έστω και προσωρινά πάνω από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, ενώ ο πρωταθλητής Ολυμπιακός είναι στους 83!

Δύο δοκάρια στο πρώτο εικοσάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν τον έλεγχο αλλά δυσκολεύονταν σημαντικά να δημιουργήσουν και να απειλήσουν την εστία του Κουέστα, και έβγαλαν προβλήματα ομοιογένειας στο πρώτο 45λεπτο λόγω των πολλών αλλαγών του Πέδρο Μαρτίνς στην ενδεκάδα.