Η διακοπή του πρωταθλήματος ήταν το καλύτερο… φάρμακο για τους παίκτες του Ολυμπιακού. Ο Τάκης Λεμονής θα έχει την ευκαιρία αυτό το διάστημα να δουλέψει με τους παίκτες του και ένα από τα πράγματα που θέλει να βελτιώσει ο 47χρονος προπονητής, είναι το… γκολ. Άλλωστε στα δύο ματς που ο Λεμονής έκατσε στον πάγκο, οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο… μηδέν επιθετικά. Με τα δεδομένα βέβαια στα δύο παιχνίδια με Γιουβέντους και Ατρόμητο, να είναι εντελώς διαφορετικά.

Ένας από τους παίκτες που μπορεί να δώσει λύσεις στο σκοράρισμα και «ποντάρει» πολλά πάνω του ο προπονητής του θρύλου είναι ο Ούρος Τζούρτζεβιτς. Ο Σέρβος επιθετικός έκανε πράγματα και θαύματα στην Παρτιζάν και ήρθε με τον τίτλο του… «φονιά» στο μεγάλο λιμάνι. Για την ώρα ωστόσο, δεν έχει βρει τον πραγματικό του εαυτό και με εξαίρεση το γκολ- πέναλτι που σημείωσε απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, για το πρωτάθλημα, δεν έχει πανηγυρίσει ξανά. Στην πρεμιέρα του στη Ξάνθη, ο «Τζούκα» είχε δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία.

Από εκεί και πέρα όμως οι φάσεις μέσα στις οποίες έχει… βρεθεί, είναι ελάχιστες. Σε αυτό μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν φυσικά και οι μεσοεπιθετικοί της ομάδας του Πειραιά που δεν έχουν «τροφοδοτήσει» τον Τζούρτζεβιτς. Όμως και αυτός πρέπει να δουλέψει αρκετά περισσότερο στα «τελειώματα» του. Άλλωστε, χαμένες ευκαιρίες όπως αυτή μετά από τη σέντρα… μισό γκολ του Κούτρη στα τέλη του πρώτου 45λεπτου με τον Ατρόμητο δεν… επιτρέπονται για την κλάση και το «φονικό» του ένστικτο.

Υπάρχει όμως ένας θετικός οιωνός που δείχνει πως ο 23χρονος επιθετικός θα «ξεμπουκώσει» άμεσα και θα αναγκάσει πολλές φορές τους αντίπαλους τερματοφύλακες να… μαζέψουν τη μπάλα από τα δίχτυα τους. Η εικόνα του και πέρυσι με την Παρτιζάν (στην οποία και είχε πάρει μεταγραφή) ήταν… καρμπόν με τώρα. Ο Τζούρτζεβιτς είχε αγωνιστεί πέντε φορές τον Σεπτέμβρη, με τα τέσσερα ματς που έδωσε με τους νταμπλούχους Σερβίας, να είναι για το πρωτάθλημα. Τι είχε καταφέρει μέχρι εκείνη τη στιγμή ο Τζούρτζεβιτς στη συγκεκριμένη διοργάνωση; Τίποτα! Αγωνίστηκε σε δύο 90λεπτα, μια φορά 77΄ και άλλο ένα 40λεπτο και παρά το γεγονός πως η Παρτιζάν επικράτησε και στα τέσσερα, έχοντας και οκτώ γκολ «ενεργητικό» δεν είχε σημειώσει ούτε ένα. Μοναδική εξαίρεση, ήταν η διοργάνωση του Κυπέλλου.

Στις 21 Σεπτεμβρίου του 2016, ο «Τζούκα» αγωνίστηκε 80 λεπτά απέναντι στη Νάπρεντακ, σκοράροντας δύο γκολ. Μάλιστα και τα δύο (για το 1-0 και το 3-0) ήρθαν από το πρώτο μόλις ημίχρονο. Μπορεί λοιπόν  ο Τζούρτζεβιτς τον Σεπτέμβρη να μην πανηγύρισε ούτε ένα γκολ στο πρωτάθλημα, όμως η συνέχεια για τον Σέρβο ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή.

Το πρώτο του γκολ στη σερβική «Superliga» ήρθε στις 2 Οκτωβρίου του 2016, στο 3-1 επί της Μλάντοστ, αλλά το μεγαλύτερο του παιχνίδι το… κράταγε για τα τέλη του ίδιου μήνα. Όταν στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Ράντνικ έκανε… όργια και πήρε από το χεράκι την ομάδα του και την οδήγησε στην εκτός έδρας νίκη με 3-1. Τι έκανε; Απλά τα… πάντα! Σημείωσε τα δύο από τα τρία τέρματα και έβγαλε την ασίστ για το τρίτο. Αυτή ήταν μόνο η αρχή, μιας και μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου, ο νεαρός φορ είχε σκοράρει ήδη άλλα έξι γκολ, φτάνοντας τα εννέα. Στο δεύτερο γύρο ήταν απλά… απολαυστικός. Η «μηχανή» των γκολ είχε πάρει φόρα και δεν σταμάταγε πουθενά. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός πως σκόραρε σε οκτώ συνεχόμενα ματς (σε ένα ενδιάμεσα ήταν εκτός) και μάλιστα εννέα τέρματα! Το… τέλος ήταν γνωστό, με τον Τζούρτζεβιτς να σκοράρει 24 τέρματα στο πρωτάθλημα και 4 στο Κύπελλο, παίρνοντας το νταμπλ… σπίτι του!