Άλλη μια ομάδα που μπλέχτηκε στα “δίχτυα” του ΠΑΟΚ ήταν ο Πανιώνιος. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” έκανε πάρτι κόντρα στον “Ιστορικό” στην Τούμπα (3-0) και επιβεβαίωσε γι’ άλλη μια φορά πως ο τίτλος του ανήκει.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου μπήκαν με κέφια… Μόλις στο 5’ από στημένη φάση και εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ, ο Βιεϊρίνια έπιασε το σουτ για να απομακρύνει δύσκολα ο Κότνικ. Λόγι αργότερα, στο 11′, ο Ολλανδός με ωραίο δεξί σουτ φρόντισε να ανοίξει το σκορ και να βάλει το νερό στο αυλάκι. Στο 16’ ο Ελ Καντουρί έβγαλε έξοχη πάσα στον Μαουρίσιο, που δεν πρόλαβε, αφού ο Κότνικ τον ανέκοψε. Από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε το ματς με εξαίρεση ένα μικρό ξέσπασμα του Πανιωνίου μετά τα μέσα του ημιχρόνου. Στο 41′ η αποβολή του Μακρύλλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο τους. Με το πλεονέκτημα αυτό λοιπόν και με τον Βιεϊρίνια να γράφει το 2-0 στις καθυστερήσεις, πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο 69′ οι γηπεδούχοι έφτασε και σε ένα 3ο γκολ, όταν ο Μαουρίσιο βρήκε μέσα στην περιοχή τον Σάκχοφ που ελίχθηκε ωραία, σούταρε με το δεξί, όχι τόσο καλά, όμως η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Μανοϊλοβιτς.