Ο ΠΑΟΚ μετά από ένα κυριαρχικό πρώτο ημίχρονο αλλά, ένα άκρως αντίθετο δεύτερο, επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 2-1, περνώντας αλώβητος από μια αρκετά δύσκολη έδρα. Νίκη-αφιέρωση για τα αδικοχαμένα “αετόπουλα” που έφυγαν στα Τέμπη, σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο ο Πολωνός στράικερ, που εξελίσσεται σε ακρογωνιαίο λίθο της ομάδας του για την φετινή χρονιά.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να πιέσει από το πρώτο λεπτό του αγώνα, πράγμα που έκανε, απειλώντας την εστία του Αστέρα Τρίπολης με τον Σβιντέρφσκι στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Πολωνό να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, μετά από το γύρισμα του Γιαννούλη. Ο “δικέφαλος” του βορρά ήταν κυριαρχικός στο παιχνίδι του, αλλά στο 25′ παραλίγο να την “πατήσει”, όταν ο Αστέρας έφυγε στην κόντρα αλλά ο Φερνάντες είδε τον Ζίβκοβιτς να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

Η ανωτερότητα της ομάδας της Θεσσαλονίκης μετουσιώθηκε σε γκολ, όταν στο 33ο λεπτό, ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σβιντέρφσκι, κατέβασε όμορφα την μπάλα μετά από την μεταβίβαση του Λέο Μάτος, έκανε το πλασέ ακριβείας και έγραψε το δίκαιο βάσης της εικόνας του παιχνιδιού, 0-1.

Ο Αστέρας προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι σε μια ισορροπία, ωστόσο το αυτογκόλ του Μαρτίνεθ με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, του χάλασε ακαριαία τα βραχυπρόθεσμα σχέδια του. Ο Σβιντέρφσκι έδωσε στον Καντουρί που έκανε την μπαλιά από τα αριστερά και ο Μαρτίνεθ στην προσπάθεια του να διώξει πριν η μπάλα πάει στον Λημνιό έστειλε άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (46′).

Και ενώ όλα έδειχναν να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο για την ομάδα της Τρίπολης και πως ο ΠΑΟΚ θα έφευγε άνετα με τους τρεις πόντους της νίκης, το σύνολο του Μπόρια Χιμένεθ βρήκε ανέλπιστα “σφυγμό” αφού μετά την κακή αντίδραση του Ζίβκοβιτς ο Σουάρεθ νίκησε με κεφαλιά τον τερματοφύλακα του “δικέφαλου”, μετά από κόρνερ του Καπίγια. Οι Αρκάδες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και μάλιστα στο 64′ λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν μετά από ωραία επίθεση από τα δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει στον Μαρτίνεζ αλλά τον Ζίβκοβιτς να στέκεται στο ύψος των περιστάσεων.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα που έχει δεχτεί τέρμα σε όλα τα ματς με τον Πορτογάλο τεχνικό στον πάγκο, ενεργοποίησε το ένστικτο αυτοσυντήρησης και υποχώρησε στο δεύτερο μισό του γηπέδου. Οι αλλαγές του Φερέιρα λειτούργησαν καταλυτικά στην ηρεμία που αναζητούσε η ομάδα του και έτσι, τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με ανούσια κατοχή του Αστέρα Τρίπολης και χωρίς κάποια φάση άξιας αναφοράς, με τον “δικέφαλο του βορρά” να φεύγει με τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς που τον φέρνουν, έστω και προσωρινά, στην κορυφή.