Ο ΟΦΗ επιβλήθηκε με 2-0 του Απόλλωνα και εξασφάλισε την συμμετοχή του στα play offs της Super League!

O OΦΗ χρειάστηκε κάτι παραπάνω από μία ώρα αγώνα για να «ξεκλειδώσει» την άμυνα του μαχητικού Απόλλωνα, ωστόσο όταν το έκανε τα πράγματα έγιναν πολύ πιο εύκολα για αυτόν. Το τελικό 2-0 αφενός είναι δικαιότατο για τους Κρητικούς, αφετέρου και υπερπολύτιμο, καθώς τους βάζει στα πλέι οφ μέσω της 6ης θέσης στην κανονική περίοδο της Super League!

To α’ ημίχρονο του ματς ήταν ίσως από τα χειρότερα 45λεπτα σε ολόκληρο το πρωτάθλημα, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε μονομαχίες στη μεσαία γραμμή και τους γηπεδούχους να καταγράφουν απλά μια-δυο ευκαιρίες. Όλα άλλαξαν όταν ο Βούρος άνοιξε το σκορ στο 64′, με τους Κρητικούς να κλειδώνουν το «χρυσό» τρίποντο στο 71′ με τον Φελίπε.

Έστω και την ύστατη ώρα, λοιπόν, ο ΟΦΗ μπήκε στα πλέι οφ από το… παράθυρο και θα τα παίξει όλα για όλα στη συνέχεια για το καλύτερο πλασάρισμα. Στον αντίποδα, ο Απόλλων κοιτάει το μέλλον όπως και πριν από το παιχνίδι στο Ηράκλειο, καθώς θα παίξει την παραμονή με τη Λαμία που παραμένει στο +5 από την «Ελαφρά Ταξιαρχία» ενόψει των πλέι άουτ…

Ξέγνοιαστος στα play out ο Παναιτωλικός

Μεγάλο διπλό στη Νίκαια επί του Ιωνικού πήρε ο Παναιτωλικός με 2-1, με τους Αγρινιώτες να μπαίνουν έτσι ξέγνοιαστοι στα Play out, καθώς βρίσκονται στο +14 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ξέγνοιαστος μπαίνει στα play out ο Παναιτωλικός μετά τη νίκη με σκορ 2-1 επί του Ιωνικού, με τους Αγρινιώτες να έχουν απόσταση 14 βαθμούς από την προτελευταία στη βαθμολογία Λαμία και μόνο εάν «αυτοκτονήσουν» δεν θα αγωνίζονται στη Super League και τη νέα σεζόν. Οι Νικαιώτες από την άλλη βρίσκονται στο +6 από την προτελευταία θέση.

Έμεινε με την… γλύκα ο ΠΑΣ

Ο ΠΑΣ ήθελε μόνο νίκη στον Βόλο, ωστόσο δεν είχε ρυθμό, νεύρο ή ενέργεια και απέναντι στους καλύτερους γηπεδούχους έχασε την ευκαιρία (0-0) για να μπει στην εξάδα και στα πλέι οφ. Μοναδική ελπίδα των Ηπειρωτών είναι, πλέον, η δικαίωσή τους στην έφεση και η επιστροφή των πέντε βαθμών.

Τα πράγματα ήταν απλά εξ αρχής στο Πανθεσσαλικό. Ο ΠΑΣ Γιάννινα θα έπαιζε τους κόπους μιας χρονιάς και ο Βόλος δεν είχε ούτε πολλά να κερδίσει, ούτε πολλά να χάσει. Για περίπου 30 λεπτά, όμως, οι ρόλοι της προαναγγελίας του αγώνα με εκείνους στο γήπεδο έμοιαζαν αντίστροφοι. Ο ΠΑΣ είχε παθητικό ρόλο, έμοιαζε λίγο μουδιασμένος και λίγο εκτός αγώνα, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν διάθεση, ενέργεια κι έφτασαν αρκετά συχνά στην εστία του Γιούρι Λοντίγκιν. Στον γκολκίπερ τους χρωστούσαν οι Ηπειρώτες το γεγονός ότι έμειναν στο ματς και μπορούσαν να συνεχίσουν να έχουν το νου τους και στα υπόλοιπα ματς που διεξάγονταν την ίδια ώρα. Αρκεί, βέβαια, κάποια στιγμή να έμπαιναν και σε εκείνο που έπρεπε οι ίδιοι να παίξουν. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ κράτησε το μηδέν στην εστία του στο 13’, στο 18’ και αργότερα στο 35’ και στο 36’, τη στιγμή που οι συμπαίκτες του δυσκολεύονταν να αναπτυχθούν.

Βρήκαν μια σπουδαία ευκαιρία από το λάθος του Μπαρτόλο στο 33’, ωστόσο ο Κλέιμαν με σωτήρια επέμβαση στο πλασέ του Σνάιντερ, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, βρήκαν μια κεφαλιά του Ντομίνγκεθ στο 41’, που έφυγε άουτ, αλλά ουδέποτε στα πρώτα 45 λεπτά δεν βρήκαν ρυθμό και δεν βρήκαν την ομάδα που δικαίως έφτασε να διεκδικεί όχι μόνο την είσοδό της στην εξάδα, αλλά αν συνυπολογίσουμε τους πέντε βαθμούς που έχουν αφαιρεθεί, είχε φτάσει να διεκδικεί ακόμα και την τρίτη ή την τέταρτη θέση.

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο διαφοροποιήθηκε ελάχιστα. Και το ελάχιστα έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο Βόλος απειλούσε λιγότερο – για τον ΠΑΣ πολύ λίγα πράγματα ήταν διαφορετικά. Δύο φορές, οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Φαν Βερτ και στις δύο να αστοχεί με το κεφάλι από ευνοϊκότατη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι είδαν την καλύτερή τους φάση ως το 70ο λεπτό να σταματάει αρχικά από τον Όρος και εν συνεχεία από το VAR, που σωστά καταλόγισε οφσάιντ στον Σνάιντερ.

Όσο τα λεπτά περνούσαν, τα πράγματα γίνονταν χειρότερα για τον ΠΑΣ και τα νέα πιο δυσάρεστα. Ήταν ξεκάθαρο ότι για να ελπίζει για εξάδα, έπρεπε να σκοράρει, ωστόσο η εικόνα του στο γήπεδο δεν έδειχνε ότι θα μπορούσε να καταφέρει κάτι τέτοιο. Άκεφος, άνευρος και χωρίς πάθος, σχεδόν άδειος από συναισθήματα, λες και εκείνος ήταν που δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο στο ματς. Ο Περέα με μια κούρσα και μια ατομική προσπάθεια στο 76’ έδωσε λίγο σφυγμό στην ομάδα του, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Αντιθέτως, ο Βόλος απείλησε και πάλι με τον Φαν Βερτ, ωστόσο μάλλον δεν ήταν η βραδιά του Ολλανδού, ο οποίος και πάλι αστόχησε από καλή θέση.