Επιτέλους έφεραν αποτέλεσμα στην Λάρισα που κόντρα στον Λεβαδειακό επικράτησε με 2-0 για την 24η αγωνιστική της Super League.

Ο Λεβαδειακός παραμένει κολλημένος στον πάτο της βαθμολογίας, ειδικά έπειτα και από τη νέα ήττα που γνώρισε. Από την άλλη το “αλογάκι” σήμερα… ανάσανε αφού μετά από συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα πήρε μια σημαντική νίκη που το ανεβάζει στη δεκάδα της κατάταξης.

Η ΑΕΛ σήμερα παρουσιάστηκε με σοβαρότητα και ψυχραιμία. Από την αρχή έδειξε πως είναι αποφασισμένη μόνο για νίκη. Ξεκίνησε σε χαμηλούς ρυθμούς και επικεντρώθηκε στο να ελέγξει το παιχνίδι και να βγάλει καλές άμυνες. Στη συνέχεια έχοντας την μεγαλύτερη κατοχή περιόρισε στο μισό γήπεδο τον Λεβαδειακό, χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του στην ουσία. Μ’ αυτά και μ’ αυτά η ώρα πέρναγε και φάσεις δεν είδαμε. Έφτασε το ματς στο 40′ που σημειώθηκε η πρώτη τελική από τους φιλοξενούμενους όμως το ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους στο μηδέν.

Η επανάληψη δεν είχε την ίδια όψη. Το ματς απέκτησε παλμό και οι ομάδες έπαιζαν με περισσότερο “σφυγμό”. Ο Λεβαδειακός στο 51′ είχε την πρώτη του μεγάλη στιγμή με τον Μόρα να κάνει σχεδόν… αυτογκόλ αλλά η μπάλα να βγαίνει κόρνερ. Τα αίματα… άναψαν και στο 70′ ήρθε η ανατροπή. Η Λάρισα κέρδισε πέναλτι και ο Ντέλετις εκτελώντας άψογα έγραψε το 1-0. Εκεί άρχισε… η κατρακύλα για τους φιλοξενούμενους αφού στο 77′ ο Παντελιάδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Σαν να μην έφτανε λοιπόν αυτό, στο 83′ ο Σικάβκα έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το τελικό 2-0 με ένα πολύ όμορφο πλασέ.