Ο Πανιώνιος κέρδισε πολύ εύκολα τον Παναθηναϊκό με 2-0 κι απέδειξε πως φέτος η πορεία του μόνο τυχαία δεν είναι. Οι θύτες της πράσινης ήττας ήταν οι Σπυριδόνοβιτς (11′) και Σταυρόπουλος (56′) και πλέον ο στόχος της πέμπτης θέσης δυσκολεύει σε μεγάλο βαθμό.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε μάλλον υποτονικά κι αυτό βόλευε ξεκάθαρα τον Πανιώνιο. Ο Άκης Μάντζιος έδωσε την κατοχή μπάλας στον Παναθηναϊκό κι αυτό ήταν βούτυρο στο ψωμί για τους γηπεδούχους.

Παράπονα στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης στη Νέα Σμύρνη έχει ο Παναθηναϊκός, για πέναλτι που ο ρέφερι Κουμπαράκης δεν… είδε ποτέ.

Ο Ντουρμισάι γκρέμισε σε κόρνερ τον Κουρμπέλη μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου, αλλά ο διαιτητής Κουμπαράκης δεν έδειξε την εσχάτη των ποινών στο 2ο λεπτό του αγώνα στη Νέα Σμύρνη.

Οι “πράσινοι” ήταν σε κακή αμυντικά μέρα κι αυτό ο Πανιώνιος το εκμεταλλεύτηκε πολύ νωρίς στο ματς. Ύστερα από κλέψιμο και κάθετη πάσα του Κόρμπου στον Ντουρμισάι από δεξιά, τη μπάλα να περνάει απ’ όλους μέχρι να φτάσει στον Σπιριντόνοβιτς κι εκείνος να πλασάρει για ν’ ανοίξει το σκορ. Το 1-0 έβαλε σε μπελάδες τους φιλοξενούμενους, που δεν έβρισκαν χώρους, για ν’απειλήσουν τους αντιπάλους τους. Το πρώτο ημίχρονο όπως καταλάβατε δεν είχε πολλές φάσεις κι έτσι το 1-0 χώριζε τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο 45ο λεπτό δεν άλλαξε κάτι δραματικά από την εικόνα του παιχνιδιού. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα των Νεοσμυρνιωτών, όμως δεν μπορούσε να φτιάξει ευκαιρίες. Φυσικά ο νόμος του ποδοσφαίρου είναι αμείλικτός για τον κάθε σύλλογο κι έτσι ο Σταυρόπουλος με κεφαλιά νίκησε τον Διούδη και ουσιαστικά το παιχνίδι έφτασε στο τέλος του. Το λέμε αυτό γιατί στη συνέχεια το παιχνίδι κύλησε χωρίς δράματα και το 2-0 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.