Ο Αργύρης Γιαννίκης μίλησε στους παίκτες του μετά τη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ αναφέρθηκε στο επερχόμενο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ με τα γκολ των Μάνταλου και Ανσαριφάρντ πήρε τη νίκη με 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα και κατάφερε να ηρεμήσει λίγο μετά το βαρύ κλίμα που είχε διαμορφωθεί.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού το πάνω χέρι και στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να διασπάσουν τη σφιχτή ανασταλτική λειτουργία του αντιπάλου, ενώ δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου.

Σε αυτό στάθηκε ο Αργύρης Γιαννίκης στην ομιλία του προς τους παίκτες στην προπόνηση της Δευτέρας, αναφέροντας μεταξύ άλλων: «Είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και πετύχαμε τον στόχο μας που ήταν να πάρουμε τη νίκη. Είχαμε ένα πλάνο, να μην επιτρέψουμε στον αντίπαλο να μας δημιουργήσει κινδύνους στις αντεπιθέσεις. Κάτι που με εξαίρεση την ευκαιρία του ΠΑΣ στα πρώτα λεπτά, το καταφέραμε».

Στην ΑΕΚ μετά το ρεπό της Τρίτης θα ξεκινήσουν την προετοιμασία για το κυριακάτικο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, με τον Γιαννίκη να τονίζει στους παίκτες: «Την Κυριακή ο στόχος είναι ένας, να νικήσουμε».