Από το κακό στο χειρότερο ο ΠΑΟΚ. Ο σκληρός Ιωνικός έβαλε τρία γκολ (!) στον Δικέφαλο που πηγαίνει χωρίς φρένα στην κατηφόρα. Το τελικό 3-2 βυθίζει κι άλλο στην εσωστρέφεια την ομάδα του Λουτσέσκου.

ΠΑΟΚ, σε ελεύθερη πτώση…

Ο Δικέφαλος έλυσε και το επιθετικό πρόβλημα του Ιωνικού, που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, βρήκε τρία γκολ, «σκοτώνοντας» τους Θεσσαλονικείς που θυμήθηκαν να κάνουν τα στοιχειώδη στο β΄ημίχρονο και με την πλάτη στον τοίχο. Όταν όμως «ξύπνησε», ήταν αργά για εκείνον – Ιστορική και καθοριστική για την παραμονή του νίκη έκανε ο Ιωνικός.

Σε μια κρίσιμη, και για τις δύο ομάδες, καμπή, ο Ιωνικός υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ και κατάφερε να «εγκλωβίσει» τους Θεσσαλονικείς με ανατροπή του σκορ στο α΄ημίχρονο, με τους Κάνιας και… Τζήλο δια χειρός VAR να «πληγώνουν» την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Στο διάστημα που η κατοχή έγραψε 80% υπέρ του ΠΑΟΚ, οι ασπρόμαυροι βρήκαν και το πολυπόθητο τέρμα προκειμένου να ανοίξουν το σκορ στη Νεάπολη. Ένα από τα ανεβάσματα του Τέιλορ, με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν όλο το βάρος της ανάπτυξης και της επίθεσης στα δεξιά, έφερε μια σέντρα ακριβείας για τον Σφιντέρσκι, ο οποίος με πανέμορφη κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 0-1 (18′), έχοντας καταφέρει να… ξεφύγει από τον Τσιγκρίνσκι.

Προτού προλάβει να «επενδύσει» στο προβάδισμά του, ο Δικέφαλος είδε για ακόμη μια φορά έναν… πρώην να τον «πληγώνει» καθώς μετά τους Κουλούρη και Μαουρίσιο, ήταν η σειρά του Χοσέ Κάνιας να βρει δίχτυα απέναντι στον ΠΑΟΚ. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Ισπανός νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-1 μέσα από φάση διαρκείας στα καρέ του. Και έκτοτε, επήλθε η… κατάρρευση για τον ΠΑΟΚ, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να είναι ό,τι πιο ποιοτικό είχε να επιδείξει η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, ωστόσο, ο Σέρβος έμοιαζε απελπιστικά μόνος…

Από την άλλη, ο «ψυχωμένος» Ιωνικός φάνηκε να βρίσκει… λύτρωση στο επιθετικό του πρόβλημα και με ένα δεύτερο τέρμα στο 34′ όταν η διαιτητική ομάδα καταλόγισε πολύ… συζητήσιμο πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, σε μια πτώση του Λένις μέσα στην περιοχή. Ο Άοσμαν ανέλαβε την εσχάτη των ποινών για την ανατροπή και το 2-1, με τη μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία του Έλληνα γκολκίπερ. Με τον Ιωνικό να προηγείται και τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται σε αποσύνθεση, οι δύο ομάδες αναχώρησαν για τα αποδυτήρια.

Μόνο που ο ΠΑΟΚ δεν εμφανίστηκε στο β΄ημίχρονο, ο Ιωνικός έμοιαζε να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο, βρίσκοντας και τρίτο τέρμα με τον Λένις, πλασάροντας στο 49′ τον Πασχαλάκη σε ένα one man show του Κολομβιανού, με ένα κερδισμένο πέναλτι και ένα γκολ απέναντι στους Θεσσαλονικείς. Ο άσος του Ιωνικού θα μπορούσε να «γεμίσει» κι άλλο τα στατιστικά του αλλά βρήκε απέναντί του και σε ετοιμότητα στο 53΄τον Πασχαλάκη και το δοκάρι.

Βλέποντας τον ΠΑΟΚ να παραπαίει, οι αδύναμοι κρίκοι Μπίσεσβαρ και Εσίτι πέρασαν εκτός, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να ενεργοποιεί τους Μουργκ – Σβαμπ, με τον πρώτο να μειώνει σε 3-2 έξι λεπτά μετά την είσοδό του με κεφαλιά (60′) κατόπιν εξαιρετικής συνεργασίας Αντρίγια – Σίντκλεϊ (σ.σ. με τον Λουτσέσκου να αλλάζει πλευρές στους εξτρέμ του, φέρνοντας τον Σέρβο αριστερά).

Από τη στιγμή που μείωσε και διόρθωσε τις ανορθογραφίες της αρχικής ενδεκάδας, ο Δικέφαλος «εμφανίστηκε» εκ νέου στο γήπεδο, όντας πιο δημιουργικός και απειλητικός μπροστά στην εστία του Χουτεσιώτη, πιέζοντας και για άλλα γκολ, με τον Δημήτρη Σπανό να «φρεσκάρει» από την πλευρά του τους κεντρικούς χαφ, βλέποντας πως το μομέντουμ ήταν με τον ΠΑΟΚ.

Με τον Λουτσέσκου να ανακατεύει κι άλλο την τράπουλα, να τα παίζει όλα γι΄όλα, κινούμενος με τρεις στόπερ (Σίντκλεϊ, Βαρέλα, Μιχαηλίδη) και τους Ελ Καντουρί και Ζίβκοβιτς ως μπακ χαφ στην προσπάθεια της φουλ επίθεσης, ο Δικέφαλος έκλεισε τον Ιωνικό στην περιοχή το αλλά προδόθηκε από τις δυνάμεις και την αναποτελεσματικότητα του…

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ιωνικός (Δ.Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Κάνιας (68′ Ματσούκας), Ντάλσιο, Κιάκος (68′ Γκοτσούλιας), Άοσμαν (77′ Μάναλης), Λένις (88′ Βαφέας).

ΠΑΟΚ (Ρ.Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Μιχαηλίδης (85′ Άκπομ), Βαρέλα, Τέιλορ (73′ Αουγκούστο), Εσίτι (54′ Μουργκ), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (54′ Σβαμπ), Α.Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι.