Η ΑΕΛ ηττήθηκε από τον Βόλο με 3-1 και υποβιβάστηκε και μαθηματικά, καθώς και ο ΟΦΗ σώθηκε, μετά τη νίκη με 2-0 επί της Λαμίας. Στα μπαράζ ο Παναιτωλικός, μετά την ήττα με 3-1 από τον Ατρόμητο.

Mαύρη ημέρα για την ΑΕΛ η σημερινή, καθώς μετά την ήττα με 3-1 στον Βόλο, υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη SL2, αφού παρά την ήττα του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο (από τον Ατρόμητο), δεν μπορεί να καλύψει το χάντικαπ των τριών βαθμών (η ομάδα του Αγρινίου υπερτερεί στα κριτήρια ισοβαθμίας) και ως εκ τούτου ο αγώνας με τον ΠΑΣ την τελευταία αγωνιστική έχει τυπικό χαρακτήρα.

Ο Βόλος ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι. Απείλησε νωρίς στο 3′ με τον Δουβίκα, με τον ίδιο παίκτη, τέσσερα λεπτά αργότερα να εκμεταλλεύεται την έξοχη ασίστ του Νίνη και να σκοράρει για το 1-0. Η ΑΕΛ, όσο κι αν ήθελε δεν μπορούσε να βρει απάντηση με το γκολ του Μπαρτόλο στο 39′ να «σκοτώνει» τους βυσσινί.

Μη έχοντας άλλη επιλογή η ΑΕΛ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να τα παίξει «όλα για όλα». Στο 50′ ο Ακούνια απείλησε με σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 60′ οι βυσσινί έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Τσόσιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 69′ το χέρι του Τέκιο έστειλε τον Ντουρμισάι στην άσπρη βούλα με τον επιθετικό της ΑΕΛ να μην αστοχεί και να βάζει την ομάδα του ξανά στο κόλπο της διεκδίκησης ενός βαθμού.

Το εντυπωσιακό γκολ του Αλμπέρτο Μπουένο στο 75′ ήταν η… ταφόπλακα στο παιχνίδι για την ΑΕΛ, με την ομάδα του Φέστα να μην έχει την ψυχολογία και τις δυνάμεις να αντιδράσει γνωρίζοντας καταδικαστική ήττα.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Κώστα Μπράτσου έφτασε τους 43 βαθμούς και «κλείδωσε» οριστικά την 7η θέση στον βαθμολογικό πίνακα σε μία γενικώς καταπληκτική χρονιά για τους Βολιώτες. Αντίθετα, η ΑΕΛ έμεινε στους 24.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν, ενώ κάποιοι εξ’ αυτών πήγαν να παρηγορήσουν τους παίκτες της ΑΕΛ που ξέσπασαν σε κλάματα μετά το τελευταίο σφύριγμα της λήξης του αγώνα από τον Ευαγγέλου.

Το παιχνίδι είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον στο «Αθανάσιος Διάκος». Η γηπεδούχος Λαμία έχοντας «κλειδώσει» την παραμονή της στη Super League είχε ως κίνητρο μόνο το γόητρο.

Στην αντίπερα όχθη, το ματς εμπεριείχε χαρακτήρα τελικού για τον ΟΦΗ που «καιγόταν» για βαθμούς στο κυνήγι της παραμονής.

Η κρητική ομάδα βρήκε γκολ απ΄τα…αποδυτήρια (μόλις στο 5ο λεπτό) και μπήκε με ιδανικό τρόπο στον αγώνα.

Ο Σακόρ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Επασί, ο οποίος είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του (0-1).

Η Λαμία έβγαλε αντίδραση αμέσως μετά το γκολ του ΟΦΗ. Οι Φθιώτες ανέκτησαν τα ηνία του ματς και είχαν δύο δοκάρια με πλασέ του Γκαζαριάν στο 14΄και με κεφαλιά του Τζανετόπουλου στο 15΄.

Ο ΟΦΗ που ευτύχησε στην πρώτη του τελική προσπάθεια να συνδεθεί με τα δίχτυα, έχασε μεγάλη ευκαιρία να ζευγαρώσει τα τέρματά του στο 26΄, όταν ο Ντε Γκούζμαν απέναντι από τον Επασί πλάσαρε και ο κίπερ της Λαμίας έδωιξε σωτήρια.

Νέα χαμένα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 44΄με τους Ντε Γκουζμάν και Γιάννου να μην μπορούν να νικήσουν τον Επασί από τα πλάγια και μέσα από την περιοχή των γηπεδούχων.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο τεχνικός της Λαμίας, Μιχάλης Γρηγορίου προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές. Οι Μπεχαράνο, Τιρόνε και Ρόμανιτς, πέρασαν στις θέσεις των Παλαβαντισβίλι, Βασιλακάκη και Γκαζαριάν.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και στην επανάληψη χωρίς όμως πολλές αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 54΄καλοχτυπημένο φάουλ του Ντε Γκούζμαν πέρασε άουτ με τοθς Κρητικούς να δίνουν μεγάλη βαρύτητα στην αμυντική λειτουργία τους και να κλείνουν καλά όλους τους χώρους.

Στο 81΄ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση με και ο Ντε Γκούζμαν (κορυφαίος παίκτης του ματς) πλάσαρε εύστοχα απέναντι από τον Επασί δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στον ΟΦΗ και τελειώνοντας επί της ουσίας το ματς.

Ο ΟΦΗ με το «τρίποντο» στη Λαμία έφτασε τους 31 βαθμούς πήγε στο +4 από τον Παναιτωλικό (27 βαθμούς) και έχει σφραγίσει την παραμονή του στη Super League, ό,τι αποτελέσμα κι αν φέρει στο τελευταίο ματς των πλέι άουτ κόντρα στους Αγρινιώτες στο «Γεντί Κουλέ».

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε την αναμέτρηση, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, χάνοντας μάλιστα την πρώτη του ευκαιρία να βρει δίχτυα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες στο 10.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ραμπέλο μετά από ασίστ του Ενσικουλού «χόρεψε» με φοβερή ατομική ενέργεια τον Μανθάτη και αφού ελευθερώθηκε με εξαιρετικό τρόπο, πλάσαρε για το 1-0.

Στο 15’ ήταν η σειρά του Εντιγκά να απειλήσει, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Θεοδωράκη.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ντουάρτε ήταν άστοχος, καθώς το σουτ του πέρασε άουτ, σε μία απόπειρα των γηπεδούχων να γίνουν απειλητικοί.

Στο πρώτο γκολ μοίρασε ασίστ, το δεύτερο ήταν δικό του. Ο Ενσικουλού πήρε την ασίστ του Γιακουμάκη στην αντεπίθεση του Ατρομήτου και πλάσαρε τον Κνετ, ο οποίος είχε κακή αντίδραση στη συγκεκριμένη φάση, μαζέυοντας την μπάλα από τα δίχτυα του.

Οι παίκτες του Παναιτωλικού σοκαρισμένοι, έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν, απειλώντας μόνο με μακρινά σουτ, όπως αυτό του Μεντόσα.

Στο κλείσιμο του ημιχρόνου ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού μπλόκαρε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κνετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος έκανε διαχείριση του υπέρ του σκορ και ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει με αξιώσεις.

Όταν μάλιστα ξεκίνησαν οι αλλαγές για τις δύο ομάδες, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμα περισσότερο, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται, έχοντας πρόβλημα στο τελευταίο επιθετικό τους τρίτο λόγω έλλειψης καθαρού μυαλού.

Μία κεφαλιά του Καρέλη στο 82 δεν ανησύχησε τον Θεοδωράκη, ενώ πιο επικίνδυνη ήταν η απόπειρα του Ταχάρ που με σουτ προσπάθησε να απειλήσει, κερδίζοντας τελικά κόρνερ.

Ωστόσο το φινάλε της αναμέτρησης είχε μεγάλο ενδιαφέρον και άλλα δύο γκολ.

Στο 86 ο Γκορτσίλας είδε το τράβηγμα του Μεντίνα στον Γιακουμάκη, έδωσε πέναλτι και ο Μανούσος διαμόρφωσε το 3-0.

Από τα 11 βήματα βρήκε και ο Παναιτωλικός το γκολ της τιμής, με τον Ματσόλα να είναι εύστοχος στην εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Καρέλης από ανατροπή του Θεοδωράκη.

Οι Περιστεριώτες επέστρεψαν στις νίκες και «κλείδωσαν» και μαθηματικά την παραμονή στη Super League, σε αντίθεση με τον Παναιτωλικό, ο οποίος μετά από αυτή την ήττα δεν αποφεύγει τις περιπέτειες και θα πρέπει να κερδίσει την παραμονή του στα μπαράζ παραμονής με τον 2ο της Super League 2.