Τον πρώτο του βαθμό μετά από οχτώ αγωνιστικές κατάφερε να πάρει ο Απόλλων Σμύρνης. Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” φιλοξενήθηκε στην Κρήτη από τον ΟΦΗ για την 9η αγωνιστική της Super League, σε μια αναμέτρηση που έληξε με το ισόπαλο 0-0.

Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη θα μπορούσε να είχε φύγει απ’ το νησί και με τους τρεις βαθμούς, αφού κατά τη διάρκεια του ματς έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να ελέγχει στα πρώτα λεπτά τον ρυθμό αλλά να μην μπορεί να βρει τους χώρους για να κάνει το 1-0. Στο μισάωρο, οι Κρητικοί είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή με τον Αραβίδη που σούταρε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής αλλά μπλόκαρε ο Χουάντερσον. Άμεση απάντηση από τον Απόλλωνα με τον ο Ντ’ Ούρσο που μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, σούταρε, αλλά ο Στρέζος έδιωξε σε κόρνερ. ΑΠό το σημείο αυτό, οι φιλιξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν όλο και καλύτερα τα πατήματά τους.

Γεγονός που επιβεβαιώνεται και από την εμφάνισή τους στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ξεκίνησε με τον Τριάδη να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, αν σουτάρει δυνατά και την μπάλα να βγαίνει έξω. Μέσα σε ένα 20λεπτο (68′-88′), ο Απόλλων έχασε 3 κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη με τον Μάντζιο, η δεύτερη με τον Τριάδη και η τρίτη πάλι με τον Μάντζιο. Το 0-0 έμεινε ως το τέλος.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης, Παπάζογλου, Νάστος, Κυριακίδης, Πλατέλλας, Κουτσιανικούλης, Αραβίδης

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Ματζουράκης): Χουάντερσον, Στάθης, Λούκιτς, Κύργιας, Οριουέλα, Γκίνο, Κονέ, Ντ’ Ούρσο, Μπεντινέλι, Τριάδης, Μάντζιος