Τι ματσάρα είδαμε! Στο καλύτερο παιχνίδι, ίσως, που έχουμε δει μέχρι τώρα στη Super League, ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλοι 1-1, διατηρώντας το αήττητό τους, ενώ οι Κρητικοί έγραψαν και ιστορία!

ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στη ματσάρα, όχι της αγωνιστικής (4ης), αλλά ίσως και του πρωταθλήματος μέχρι τώρα!

Η αναμέτρηση στους «Ζωσιμάδες» ξεκίνησε δυναμικά με τον ΟΦΗ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νέιρα, σε μια φάση που χρειάστηκε ο έλεγχος του VAR μετά την ανατροπή του Λάμπρου από τον Εραμούσπε.

Συγκεκριμένα, στο 10ο λεπτό ο Λάμπρου μπήκε στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα και με περίτεχνη ενέργεια απέφυγε τον Εραμούσπε ο οποίος γκρέμισε τον εξτρέμ του ΟΦΗ, ο διαιτητής της αναμέτρησης, Άγγελος Αγγελάκης αρχικά έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, ωστόσο μετά από διαβούλευση με το VAR είδε την φάση στο video και υπέδειξε το σημείο του Πέναλτι, με τον Νέιρα να αναλαμβάνει την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Λοντίγκιν.

Ο ΠΑΣ μετά το γκολ που δέχθηκε ανέβασε την απόδοσή του και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Κάργα να ρίχνει την πρώτη προειδοποιητική… βολή, όμως ο Επασί με εντυπωσιακό τρόπο έβαλε STOP στον αρχηγό των Ιωαννίνων, όμως ο Μιλιντσεάνου δύο λεπτά αργότερα δεν αστόχησε και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσα.

Στο 33ο λεπτό οι άνθρωποι του ΠΑΣ φώναξαν για πέναλτι, αφού ο Σνάιντερ έπεσε στην περιοχή του ΟΦΗ μετά από μονομαχία με τον Γιαννούλη, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης, αφού συμβουλεύτηκε και το VAR έδειξε να συνεχιστεί κανονικά ο αγώνας, με τους Γιαννιώτες στο 39ο λεπτό να χάνουν τεράστια ευκαιρία όταν ο Σάλιακας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Περέα έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Επασί.

Ξέφρενος ρυθμός χωρίς γκολ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και στο 56′ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή με τον Σάλιακα να βγάζει τρομερή σέντρα από τα δεξιά και τον Κάργα να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 60ο λεπτό, ωστόσο χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Γιαννιώτες, με τον Επασί να κάνει τρομερή απόκρουση σε τετ α τετ με τον Μορέιρα στην μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΣ, με τον Καμερουνέζο τερματοφύλακα του ΟΦΗ να κρατάει όρθια την ομάδα του.

H υπεροχή του ΠΑΣ Γιάννινα στο δεύτερο ημίχρονο δεν μετουσιώνονταν σε γκολ με τον Ντουρμισάι στο 70ο λεπτό να επιχειρεί το γκολ της χρονιάς αφού είδε εκτός θέσης τον Λοντίγκιν, με τον εξτρέμ του ΟΦΗ να πιάνει δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην μεγαλύτερη ευκαιρία των Κρητικών στο ματς.

Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του ΠΑΣ να απειλήσει με τον Μαρινάκη να απομακρύνει σωτήρια προτού ο Σνάιντερ φανεί απειλητικός για την άμυνα του ΟΦΗ, με το 1-1 που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Άγγελου Αγγελάκη.

Έτσι τόσο ο ΠΑΣ Γιάννινα, όσο και ο ΟΦΗ συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα της Super League, με τους Ηπειρώτες στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, να βλέπουν για πρώτη φορά να παραβιάζεται η εστία τους την φετινή σεζόν.

Οι παίκτες του ΟΦΗ, όμως έγραψαν ιστορία στους «Ζωσιμάδες», αφού με την ισοπαλία έφτασαν τα 11 ματς αήττητη και κατέρριψαν ένα ρεκόρ που κρατούσε από το 1986!

ΠΑΣ Γιάννινα (Η. Μεταξάς): Λοντίγκιν, Πέερσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Σάλιακας, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μορέιρα, Σνάιντερ, Περέα, Μιλιντσεάνου (78′ Τριάδης).

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Επασί, Γιαννούλης, Πασαλίδης (56′ Διαμαντής, λ.τρ. 66′ Κοροβέσης), Βούρος, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης (66′ Ντε Γκουζμάν), Γκαλέγκος, Νέιρα (84′ Σελίμοβιτς), Λάμρου, Ντουρμισάι, Φαν Ντούϊνεν (84′ Γρίβας).