Με σκόρερ τους Μπαράλες (34΄) και Ριέρα (37΄) η ομάδα της Τρίπολης νίκησε εύκολα 2-0 τη Λαμία σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής στο «Αθανάσιος Διάκος» και…σκαρφάλωσε στην έκτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ – Πέμπτη σερί ήττα και νέα ήττα – «μαχαιριά» για τους Φθιώτες στο κυνήγι της παραμονής στη Super League.

Το παιχνίδι είχε τεράστια βαθμολογική σημασία και τις δύο ομάδες. Η Λαμία…καιγόταν για το «τρίποντο» προκειμένου να πάρει μεγάλη ανάσα στο κυνήγι της παραμονής.

Στην αντίπερα όχθη, ο Αστέρας έπαιζε ένα από τα πιο κρίσιμα…χαρτιά του στην παρτίδα της εξάδας και της διεκδίκησης μιας θέσης στα πλέι οφ.

Το α΄ημίχρονο κινήθηκε σε χαμηλό ρυθμό, με τους Αρκάδες να σημειώνουν δύο γκολ σε δύο τελικές προσπάθειες και να βάζουν έτσι γερή υποθήκη νίκης.

Στο 34΄μετά από σέντρα ακριβείας του Άλβαρες από τα αριστερά, ο Μπαράλες με άψογη κεφαλιά – ψαράκι βρήκε δίχτυα κι έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα (0-1).

Μόλις τρία λεπτά αργότερα (37΄) η ομάδα της Τρίπολης ζευγάρωσε τα τέρματά της.

Ο Μπαράλες στο χώρο της μεσαίας γραμμής «έσπασε» την μπάλα στον Καπίγια, αυτός μοίρασε στον Ριέρα που μπήκε μέσα στην περιοχή και με ωραίο σκαφτό πλασέ νίκησε τον Γκαραβέλη (0-2).

Οι Φθιώτες με εξαίρεση μια κεφαλιά του Τσούκαλου που μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος στο 42΄, δεν απείλησαν σε καμία άλλη περίπτωση την εστία των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου αδυνατούσε να δημιουργήσει φάσεις και να πατήσει την αντίπαλη περιοχή με αποτέλεσμα να΄ναι παντελώς εκίνδυνη επιθετικά.

Περισσότερες καλές φάσεις είχε να παρουσιάσει το β΄ημίχρονο συγκριτικά με το πρώτο 45λεπτο. Ο Αστέρας έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματά του με πλασέ του Τιλίκα από θέση βολής που κατέληξε άουτ στο 53΄.

Την ίδια τύχη είχε σουτ του Μανούσου από καλή θέση στο 57΄ενώ στο επόμενο λεπτό (58΄) ο Τσούκαλος με κοντινή προβολή νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο.

Νέα χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 62΄με τον Γκαραβέλη να διώχνει στο «γάμα» της εστίας του σουτ του Άλβαρες.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Μιχάλης Γρηγορίου γύρισε τη διάταξη της Λαμίας σε 4-4-2 (με τους Μανούσο και Τσούκαλο στην κορυφή της επίθεσης) χωρίς όμως αποτέλεσμα με τον Μπανγκουρά να βρίσκει δίχτυα στο 76΄ωστόσο το γκολ σωστά ακυρώθηκε – μέσω VAR – αφού στο ξεκίνημα της φάσης υπήρχε χέρι του Ελευθεριάδη.

Ο Αστέρας διαχειρίστηκε σωστά το ματς και χωρίς χτυποκάρδια «κλείδωσε» τη σπουδαία νίκη του.

ΛAMIA(Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Λούκας, Τζανετόπουλος, Βύντρα (46΄Προβυδάκης), Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (89΄Γκέντσογλου), Τζανδάρης (64΄Νούνιες), Ταϊρόν (70΄Ελευθεριάδης), Ρόμανιτς, Μανούσος, Τσούκαλος (46΄Μπανγκουρά).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ατιένθα, Άλβαρες, Γκαρθία (95΄Καρμόνα), Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Σίτο (46΄Τιλίκα), Ριέρα (62΄Τασουλής), Καπίγια (91΄Κανελλόπουλος), Μπαράλες (95΄Μπενίτο).