Τεράστιο βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής στη Super League πραγματοποίησε η Λαμία.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου παρότι βρέθηκε με το «καλησπέρα» (Μπρένερ – 10΄) πίσω στο σκορ κόντρα στον γηπεδούχο ΠΑΣ Γιάννινα, εν τούτοις με αντεπίθεση διαρκείας στο β΄ημίχρονο πέτυχε δύο γκολ (Τζανετόπουλος 47΄- Ντέλετιτς 82΄) και πέτυχε την σπουδαία ανατροπή (1-2).

Μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον παρουσίαζε το παιχνίδι στους «Ζωσιμάδες». Ο γηπεδούχος ΠΑΣ έπαιζε για το γόητρο του, ενώ η φιλοξενούμενη Λαμία «καιγόταν» για βαθμούς στο κυνήγι της παραμονής στη Super League.

Σε χαμηλό τέμπο κύλησε το παιχνίδι στο α΄ημίχρονο, με τέσσερις όλες κι όλες (δύο για κάθε ομάδα) τελικές προσπάθειες μπροστά από τις δύο εστίες.

Η Λαμία «φλέρταρε» πρώτη με το γκολ μόλις στο 3΄έπειτα από ένα σουτ του Τζανδάρη από το ύψος της μικρής περιοχής το οποίο εξουδετέρωσε ο Λοντίγκιν.

Προβάδισμα ο ΠΑΣ

Ότι δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι το πέτυχε ο ΠΑΣ με πρωταγωνιστή τον Μπρένερ στο 10΄.

Μετά από κόρνερ των Ηπειρωτών και σύγχυση στα καρέ των Φθιωτών, ο Αργεντινός μέσος εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι άνοιξε το σκορ (1-0).

Το γκολ του ΠΑΣ δεν έδωσε στους γηπεδούχους έξτρα ορμή και δεν αύξησε την επιθετικότητά τους.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έκλεισε καλά τους χώρους στην άμυνα της κι ας υποχρεώθηκε στο 23΄να προχωρήσει στην πρώτη αναγκαστική αλλαγή με τον τραυματία Πίρσμαν να δίνει την θέση του στον Πήλιο.

Με εξαίρεση ένα καλό σουτ του Μαρτίνες που κατέληξε άουτ στο 38΄η Λαμία δεν απείλησε με το γκολ της ισοφάρισης μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Ισοφάριση με Τζανετόπουλο

Το παιχνίδι πήρε…φωτιά και απέκτησε νέο ενδιαφέρον με την έναρξη του β΄ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 47΄όταν μετά από φάουλ του Ντέλετιτς ο προωθημένος Τζανετόπουλος με κοντινή κεφαλιά βρήκε δίχτυα (1-1) και σημείωσε το πρώτο του γκολ σε επίπεδο Super League.

Ο σκόρερ της Λαμίας λίγο έλειψε να υποστεί ένα «σκωτσέζικο ντους» με αυτογκόλ ένα λεπτό αργότερα (48΄) όταν μετά από φάουλ του Καρτάλη στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Επασί.

Ένα καλό σουτ του Παμλίδη στο 64΄εξουδετέρωσε ο Επασί με το παιχνίδι να΄χε πολύ καλύτερο ρυθμό στο β΄ημίχρονο συγκριτικά με το πρώτο μισό.

Δοκάρι και στο…καπάκι γκολ ο Ντέλετιτς
Η Λαμία άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 73΄, όταν ο Ντέλετιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ πλάσαρε τον Λοντίγκιν με την μπάλα να χτυπά στο δεξί κάθετο δοκάρι. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός πήρε το αίμα του πίσω στο 82΄ όταν μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Βασιλακάκη βρέθηκε απέναντι από τον Λοντίγκιν και πλάσαρε εύστοχα (1-2).

Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν έτσι όπως έπρεπε το παιχνίδια για να…κλειδώσουν τη νίκη που τους στέλνει στους 30 βαθμούς και αγκαλιά με την παραμονή στη Super League.

Ο διαιτητής Παπαπέτρου (Αθήνας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Αντέτζο, Καρτάλη, Ντέλετιτς, Μπεχαράνο και Επασί.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (62΄Σάλιακας), Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν (23΄Πήλιος), Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (84΄Λιάσος), Ελευθεριάδης, Καρτάλης (62΄Παμλίδης), Μιλιντσεάνου.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Βύντρα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπιάρνασον (76΄Βασιλακάκης), Ντέλετιτς (88΄ Γκούγκα), Καραμάνος.