Ο Βύντρα πέτυχε ένα αυτογκόλ… ποίημα, ο Σαρδινέρο χτύπησε στο 72΄και κάπως έτσι ο ΟΦΗ πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, βγάζοντας αντίδραση μετά την απογοητευτική εικόνα της Πέμπτης που έφερε τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν με το «καλησπέρα» την πρωτοβουλία των κινήσεων κι έβγαλαν ένταση στο παιχνίδι τους, με στόχο να φτάσουν πρώτοι στο γκολ και να πάρουν το…τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους.

Με κινητήριους μοχλούς τους Ρόμανιτς και Βασιλόγιαννη, επιχείρησαν να διασπάσουν την αμυντική γραμμή της κρητικής ομάδας που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο κι αντιμετώπισε προβλήματα στην επιθετική ανάπτυξη από την πίεση που δεχόταν ψηλά από τους Φθιώτες.

Μετά το 20λεπτο οι παίκτες της Λαμίας είχαν δύο καλές στιγμές με τους Καραμάνο (21΄) και Ρόμανιτς (22΄), χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν δίχτυα.
Απίστευτη γκάφα (αυτογκόλ) του Βύντρα

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού ο ΟΦΗ βρήκε το γκολ, κυριολεκτικά απ΄το…πουθενά και απέκτησε το προβάδισμα στο σκορ.

Μπορεί ο 39χρονος στόπερ της Λαμίας να΄χει φάει με το…κουτάλι τα γήπεδα και να διαθέτει μεγάλη εμπειρία και πολλές διεθνείς παραστάσεις, ωστόσο υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος που έκανε «δώρο» το αυτο(γκολ) στον ΟΦΗ στο 35΄.

Έπειτα από ατομική προσπάθεια του Νέιρα, ο έμπειρος αμυντικός που έλεγχε το χώρο είδε την μπάλα να χτυπάει στο πόδι του να αλλάζει πορεία να αφήνει «άγαλμα» τον τερματοφύλακα Επασί και να καταλήγει στα δίχτυα της Λαμίας (0-1).

Η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Βύντρα, τον «πρόδωσε» κι έβαλε αναπάντεχα μπροστά στο σκορ τον ΟΦΗ.

Μετά το αυτογκόλ του Βύντρα οι γηπεδούχοι έδειχναν σαφώς επηρεασμένοι, με τους Κρητικούς να ελέγχουν το ματς και να πηγαίνουν με το υπέρ τους 1-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Πίεση και ευκαιρίες για τη Λαμία

Η Λαμία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς στο β΄ημίχρονο και έκλεισε τον ΟΦΗ στα καρέ του αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Χατζηστραβός (50΄) και οι Βιγιάμπα (55΄) είχαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και κυρίως ο δεύτερος που σε κενή εστία έκανε το «τσαφ».
«Μπαλoθιά» ο Σαρδινέρο

Στην πρώτη του καλή στιγμή στο β΄ημίχρονο ο ΟΦΗ συνδέθηκε με τα δίχτυα στο 72΄ και επί της ουσίας…καθάρισε με την υπόθεση της νίκης. Ο Κοροβέσης έκανε την σέντρα και ο Σαρδινέρο (είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 60΄) με κεφαλιά σημάδεψε το πλεχτό (0-2).

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα η Λαμία κέρδισε πέναλτι στο 89΄έπειτα από ανατροπή του Ρόμανιτς από τον Σελίμοβιτς. Ο Ρόμανιτς το εκτέλεσε εύστοχα, μείωσε το σκορ (2-1) και άγχωσε τους Κρητικούς που είδαν τον Κωστίκα για τους γηπεδούχους να αστοχεί από θέση βολής στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δύσκολη φάση η ανατροπή του Ρόμανιτς από τον Σελίμοβιτς στο 89΄, με τον ρέφερι Βρέσκα να συμβουλεύεται το VAR και να δείχνει μετά από πέντε λεπτά (!) την άσπρη βούλα. Έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σκόνδρα, Νέιρα, Μπεχαράνο.