Έπειτα από έξι αγωνιστικές και 40 μέρες, ο μικρός μαραθώνιος του Παναιτωλικού ολοκληρώθηκε με νίκη! Η ομάδα του Αγρινίου πέρασε από τη Λαμία (1-3) με τον Νίκο Καρέλη να πετυχαίνει δύο γκολ.

Μερικές φορές όλα στη ζωή είναι σαν ένα μαραθώνιος. Και πάντα όταν νιώθεις ότι φτάνεις προς το τέλος, δίνεις λίγη ενέργεια περισσότερο, βρίσκεις λίγη ώθηση παραπάνω. Έτσι ήταν και στην Λαμία! Μετά από σχεδόν τρεις γεμάτους μήνες, οι ομάδες γνώριζαν ότι είναι λίγο πριν τη διακοπή. Λίγο πριν το διάλειμμα, λίγο πριν ξεκουραστούν και απολαύσουν το Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι 21 που παρατάχθηκαν στο «Αθανάσιος Διάκος» θα το παρακολουθήσουν από την τηλεόραση. Ο Ντέρεκ Κορνέλιους θα είναι εκεί, ωστόσο ούτε εκείνος δεν στερούταν διάθεσης. Διάθεση που φάνηκε νωρίς! Ποιος θέλει να πάει σε διακοπή σχεδόν ενός μήνα με ήττα, γκρίνια και κακή διάθεση; Ο Νίκος Καρέλης σίγουρα δεν ήθελε. Βλέπετε, έφερε και βαρέως εκείνη την κόκκινη κάρτα που πήρε απέναντι στον Βόλο και ήθελε να δώσει πίσω στην ομάδα του, τους βαθμούς που θεωρούσε ότι δεν πήρε εξαιτίας της απουσίας του.

Μόλις στο τέταρτο λεπτό σκόραρε! Καμία είδηση… Γκολ είχε πετύχει και στη Νίκαια πριν δύο αγωνιστικές – γκολ πετυχαίνει γενικά φέτος. Όμως, η Λαμία απάντησε άμεσα. Είναι και αυτός ο Τόμας Ντε Βινσέντι, ο οποίος επίσης σκοράρει τη φετινή σεζόν και η απάντησή του ήταν ουσιαστική, όσο και εντυπωσιακή. Το ίδιο να βλέπεις και σε αγώνα Super League τόσο καλή διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο, όσο έδειξαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Αμφότερες κυνήγησαν το γκολ, έπαιξαν επιθετικά και η διαφορά τους ήταν στην ουσία. Ο Παναιτωλικός βρήκε και τη δεύτερη φάση του, με τον Καρέλη να κερδίζει πέναλτι και να το εκτελεί εύστοχα στο 30ο λεπτό, ενώ από τους γηπεδούχους έλειπε η τελική πάσα και το καθαρό μυαλό μέσα στην περιοχή. Έτσι δεν κατόρθωσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε «φάσεις», ενώ γλίτωσαν τα χειρότερα όταν ο Ντάγκο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σαράνοφ στο 41ο λεπτό για το 1-3!

Μετά από ένα γεμάτο πρώτο ημίχρονο, η επανάληψη ήταν σε διαφορετική ένταση. Η βροχή έπαιξε το ρόλο της, η τακτική έπαιξε το ρόλο της και η αστοχία του Νούνιες και του Σενγκέλια επίσης. Ο Κοσταρικανός επιθετικός της Λαμίας έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 66’ για να ισοφαρίσει για την ομάδα του, ενώ ο Γεωργιανός σπατάλησε την σπουδαιότερη φάση του Παναιτωλικού για να «τελειώσει» το ματς στο 80’. Οι γηπεδούχοι έπρεπε να ξεπεράσουν και το ψυχολογικό σοκ της αποχώρησης του Μποάκιε με ασθενοφόρο, μόλις έξι λεπτά έπειτα από την είσοδό του στο γήπεδο και με προφανές πρόβλημα στα πλευρά, όπως φυσικά έπρεπε και να αλλάξουν εκ νέου το πλάνο στο παιχνίδι τους. Ο Τζιανλουίτζι Φέστα προσπάθησε από τον πάγκο να σπρώξει την ομάδα του προς το γκολ, το οποίο αν μη τι άλλο θα της χάριζε την ισοπαλία, άλλαζε πρόσωπα και σχήματα, αλλά η Λαμία δεν έγινε ποτέ όσο επικίνδυνη θα έπρεπε, ούτε όσο επικίνδυνη ήταν στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναιτωλικός με σωστή τακτική, ψυχραιμία και με εμπειρία διαχείρισης τέτοιων καταστάσεων κατάφερε να κρατήσει το 1-2 μέχρι το φινάλε, να βρει τρίτο γκολ σε κενή εστία στην εκπνοή του ματς, και να πανηγυρίσει νίκη έπειτα από σαράντα μέρες και το διπλό στα Γιάννινα. Αξιοσημείωτο για την ομάδα του Αγρινίου ότι έχει κερδίσει τρία ματς εκτός έδρας και μόλις ένα στο «σπίτι» του. Η Λαμία κλείνει τον πρώτο γύρο με μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα και πολύ κοντά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

ΛΑΜΙΑ (Φέστα): Σαράνοφ, Αντέτζο, Τζανδάρης, Νούνιες (56’ Ασκόφσκι), Μανούσος (56’ Μποάκιε – 63’ Γιακουμάκης), Ντε Βισέντι (76’ Μαρμεντίνι), Σλίβκα, Σίμον, Γκοράνοβ, Τσιλούλης (76’ Καραμάνος), Κορνέζος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μάρτενσον, Φλόρες, Ντίας (79’ Μλάντεν), Νταγκό (75’ Χατζηθεοδωρίδης), Μορσεϊ (46’ Σενγκέλια), Καρέλης (85’ Ζοάο Πέδρο).