Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς γκολ μετά από 31 ολόκληρα παιχνίδια, στο γήπεδο της Ξάνθης και παρά την ασφυκτική πίεση που άσκησε δεν κατάφερε να λυγίσει την Ακριτική ομάδα, πατώντας την… μπανανόφλουδα, λίγες μέρες πριν την μεγάλη αναμέτρηση στο Μόναχο.

Ο Ολυμπιακός, στον απόηχο της συντριβής της Μπάγερν Μονάχου με τελικό σκορ 5-1, από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, είχε την προδιάθεση να κλείσει θετικά ένα κύκλο τεσσάρων δύσκολων και απαιτητικών αγώνων, με τον επίλογο να γράφεται στο γήπεδο της Ξάνθης.

Οι “ερυθρόλευκοι”, που παραδοσιακά δυσκολεύονται στην έδρα της Ακριτικής ομάδας, ωστόσο μέσα από την γνωστή και δοκιμασμένη συνταγή της συντριπτικής κατοχής της μπάλας, κατάφεραν να μην απειληθούν ιδιαίτερα κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και μάλιστα να βρουν αρκετές φορές τον δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή, ωστόσο όπως αποδείχτηκε από το στείρο 0-0 που διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα, τα χάλαγε στην τελική προσπάθεια.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έχοντας ως κύρια πηγή έκφρασης επιθέσεων την αριστερή πτέρυγα και κατ’ επέκταση το δίδυμο των Τσιμίκα και Ποντένσε, έφτανε με χαρακτηριστική ευκολία στα πέριξ της μεγάλης περιοχής της Ξάνθης, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει την πάσα κλειδί που θα την οδηγούσε στο πρώτο γκολ της αναμέτρησης.

Έτσι ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να απειλήσει με δυο σουτ εκτός περιοχής, με το φάουλ του Γκιγέρμε από τα 29 μέτρα (7′) αλλά και το σουτ του Τσιμίκα (28′) να καταλήγουν πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άμπαντ, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Ο επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να κάνει δυνατή εκκίνηση από το καλησπέρα και να δημιουργεί δυο ευκαιρίες, αρχικά όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουχαλάκη, ο Κοβάτσεβιτς έστειλε την μπάλα προς την εστία του Άμπαντ με το κεφάλι, αλλά ο Μουλέν κατάφερε να την απομακρύνει πάνω στην γραμμή και στην συνέχεια με το Αραμπί να κάνει την προβολή μετά από την ωραία κάθετη του Καμαρά, αλλά τον Άμπαντ στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

Η Ξάνθη προσπάθησε να βγάλει περισσότερη ενέργεια στην επίθεση της μέσα από το παιχνίδι των αντεπιθέσεων, χωρίς ωστόσο να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, την ώρα που οι “ερυθρόλευκοι” αύξαναν την πίεση τους στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου, φτάνοντας κοντά στο πολυπόθητο τέρμα, μετά από την κεφαλιά του Γκερέρο στο 75ο λεπτό, η οποία όμως κατέληξε στα χέρια του Ισπανού τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός είχε κλείσει την Ακριτική ομάδα στα καρέ της, ο Ματιέ Βαλμπουενά επιστρατεύτηκε από τον πάγκο για το τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο του ματς, αλλά εις μάτην αφού το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς δεν κατάφερε να λύσει τον γόρδιο δεσμό, μένοντας χωρίς να σκοράρει σε εκτός έδρας ματς μετά από 15 παιχνίδια και πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με την πληγωμένη Μπάγερν Μονάχου…

ΞΑΝΘΗ: Αμπάντ, Φασίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Σόσα (80′ Ντίρεσταμ), Κοβάτσεβιτς, Τερκί, Αμορίμ, Μουλέν (68′ Εντουάρντο), Ντουρίτσκοβιτς (60′ Φοσέ) και Στάρτζεον.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Αβραάμ, Τσιμίκας, Καμαρά (65′ Μασούρας), Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Σουντανί (64′ Γκερέρο), Ποντένσε (82′ Βαλμπουενά) και Ελ Αραμπί.