Ο Παναθηναϊκός των χιλίων προβλημάτων υποδέχτηκε στη Λεωφόρο την Κέρκυρα, που έψαχνε εναγωνίως κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Παναθηναϊκός όπως αναμενόταν στα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο της μπάλας και η Κέρκυρα είχε περισσότερο ένα αμυντικό ρόλο. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους πράσινους στο 9ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Χίλιεμαρκ από τα δεξιά ο Δώνης προσπάθησε να σκοράρει με ανάποδο ψαλίδι χωρίς αποτέλεσμα και η μπάλα έφτασε στα αριστερά στον Ινσούα. Ο Αργεντινός μπακ έπιασε ένα τρομερό σουτ με την μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιαννακόπουλου. Επτά λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ. Ο Βιγιαφάνες έβγαλε πολύ καλή μπαλιά προς τον Χατζηγιοβάννη. Ο νεαρός εξτρέμ κατέβασε όμορφα την μπάλα, απέφυγε τον Επσταίν και την κατάλληλη στιγμή γύρισε προς το πέναλντι στο Δώνη, ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό. Στο 19΄ήρθε η πρώτη καλή στγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Παμλίδης έγινε κάτοχος της μπάλας, απέφυγε τον Γιόχανσον και στη συνέχεια έκανε καλό σουτ με τον Βλαχοδήμο να πέφτει στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 21΄ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Βιγιαφάνες, γιατί ο Δώνης που ήταν εκτεθειμένος έκανε κίνησ προς την πορεία του σουτ του Αργεντινού μέσου. Στο 33΄η ομάδα διπλασίασε τα τέρματά της με ένα φοβερό γκολ. Ο Χίλιεμαρκ από δεξιά πάτησε στον Γιόχανσον εκείνος με τη μία στο Δώνη που με τακουνάκι επέστρεψε την μπάλα στο Σουηδό και εκείνος με πλασέ νίκησε τον Γιαννακόπουλο για το 2-0 του Παναθηναϊκού. Το 2-0 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το δέυτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ωραία ενέργεια του Τουράμ ο οποίος απέφυγε τον Οικονόμου και στη συνέχεια έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και προς τα δεξιά με τον Βλαχοδήμο να απομακρύνει εντυπωσιακά. Στο 52΄ο Βιγιφάνιες μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα στον Ινσούα εκείνος όμως δεν έπιασε καλά το σουτ. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι δημιούργησαν άλλη μία μεγάλη στιγμή. Για ακόμα μία φορά, ο Βιγιαφάνιες έκανε την κάθετη προς τον Χίλιεμαρκ εκείνος δεξιά μέσα στην περιοχή γύρισε με τη μία στον Χατζηγιοβάνη που έκανε το σουτ με τον Σπίνουλα να κάνει την προβολή τελευταία στιγμή και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 66΄ο Βιγιαφάνες έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε ξεκάθαρα στο απλωμένο χέρι του Γκράσι, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε το καθαρό πέναλντι. Στο 70΄ο Παναθηναϊκός πέτυχε ακόμα ένα γκολ. Ο κορυφαίος σήμερα Βιγιαφάνες, έβγαλε πολύ καλή κάθετη στον Λουντ, αυτός στο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των Φαιάκων δεν δυσκολεύτηκε να τον νικήσει. Στο 90΄μπήκε το κερασάκι στη τούρτα. Ποιος άλλος; Ο Λούκας Βιγιαφάνες έκανε τη σέντρα και ο Άλτμαν με ωραία κεφαλιά έγραψε το τελικό 4-0.  Ο Παναθηναϊκός πήρε τους υπερπολύτιμους 3 βαθμούς με μία τρομερή εμφάνιση!