Το ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής για την Superleague 1, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ, ήρθε ισόπαλο με σκορ 2-2 κι έτσι στη βαθμολογία πρώτος είναι πλέον ο Ολυμπιακός. Ο πρωταθλητής Ελλαδος προηγήθηκε δις με τον Σφιντέρσκι (17′, 58′), όμως η Ένωση βρήκε δύο φορές απάντηση με τους Τσιγκρίνσκι (54′) και Ντέλετιτς (78′), παίρνοντας τον ένα βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο χορτάρι του ΟΑΚΑ και το γκολ του Σβιντέρσκι στο 17′ της αναμέτρησης, ήταν πολύ λίγο για ν’αντικατοπτρίσει την ανωτερότητά του. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ είχε δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο ίδιος παίκτης νικήθηκε από τον Μπάρκα. Η ΑΕΚ είχε τεράστιο αμυντικό πρόβλημα στα πρώτα 45 λεπτά και το 1-0, ήταν πολύ κολακευτικό για το σύνολο του Νίκου Κωστένογλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Η αλλαγή συστήματος του Κωστένογλου (4-2-3-1), βοήθησε την Ένωση να πατήσει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 54′ ο Τσιγκρίνσκι ισοφάρισε το ντέρμπι με κεφαλιά, ύστερα από φάουλ του Μάρκο Λιβάια.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος δεν πτοήθηκαν σε μεγάλο βαθμό από αυτή την εξέλιξη και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σφιντέρσκι, είτε από ασίστ του Λημνιού έκανε το 2-1 για τον ΠΑΟΚ, παγώνοντας εκ νέου το ΟΑΚΑ. Το παιχνίδι από εκεί και πέρα πήρε μια άγρια ομορφιά, με την ΑΕΚ να πιέζει και τον ΠΑΟΚ να περιμένει για μία καλή αντεπίθεση. Τελικά η Ένωση φάνηκε να θέλει περισσότερο το γκολ και το βρήκε στο πρόσωπο του Ντέλετιτς. Ο επιθετικός της ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την ωραία συρτή σέντρα του Μάνταλού και μ’ένα ξερό σουτ έκανε το 2-2, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν έψαξαν με μεγάλη ζέση το γκολ της νίκης κι έτσι η ισοπαλία σφράγισε τις προσπάθειες των δύο συλλόγων.