Η βελτιωμένη με τον Χιμένεθ στον πάγκο της ΑΕΚ κέρδισε και τον Ατρόμητο (2-1) με σούπερ Λιβάγια, έφτασε τις 4 σερί νίκες και ανέβηκε ξανά στην 2η θέση.

Για ένα ακόμα παιχνίδι από την επιστροφή του Χιμένεθ και μετά, η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι με προτεραιότητα να καλύψει όσο πιο αποτελεσματικά γίνεται τα μετόπισθέν της. Και πράγματι, η Ένωση δεν κινδύνευσε από τον Ατρόμητο αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και για να απειλήσει και ειδικά με δεδομένο πως η ανάπτυξή της ήταν προβλέψιμη και πολύ δύσκολα η μπάλα έφτανε στην επίθεση. Όσο περνούσε η ώρα βέβαια, η ΑΕΚ έβρισκε ενέργεια και ένταση αλλά και πάλι ευκαιρία δεν βρήκε στο πρώτο ημίχρονο και έτσι το 0-0 ήταν το λογικό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη, μια άλλη ΑΕΚ έκανε την εμφάνισή της στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Χιμένεθ πίεσε τον Ατρόμητο από το πρώτο λεπτό, τον έβαλε για τα καλά μέσα στα καρέ του, με την δεξιά της πλευρά να είναι απίστευτα απειλητική αφού ο Μπακάκης έκανε ένα απίστευτο παιχνίδι ανεβαίνοντας διαρκώς και βοηθώντας τον Γκαρσία, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Λιβάγια που θύμιζε τον Λιβάγια άλλων εποχών.

Η πίεση της ΑΕΚ έγινε εν τέλει γκολ στο 60′ όταν ο Σάλομον έκανε πέναλτι εκτός φάσης αφού ο Μανδάς είχε μπλοκάρει και ο παίκτης του Ατρόμητου έσπρωξε μέσα στην περιοχή τον Σιμόες! Ο Ολιβέιρα εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0. Η πίεση συνεχίστηκε αμείωτη και στο 73′ έγινε και το 2-0 με τους δυο καλύτερους παίκτες της να συνεργάζονται: ο Μπακάκης έβγαλε τη σέντρα, ο Λιβάγια έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Το 2-1 που πέτυχε ο Χριστοδουλόπουλος στο 87′ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος δεν στάθηκε καν ικανό για να καρδιοχτυπήσει η ΑΕΚ αφού στα εναπομείναντα λεπτά διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της, κράτησε μπάλα τόσο όσο έπρεπε και κάπως έτσι έφτασε στην τέταρτη σερί νίκη της.