Η ΑΕΚ δεν εντυπωσίασε γι’ακόμη ένα παιχνίδι, όμως με γκολ του Χρήστου Αλμπάνη, απέδρασε από το Περιστέρι. Ο Ατρόμητος δεν έκανε απολύτως τίποτα στο παιχνίδι και μάλλον δίκαια γνώρισε την ήττα.

Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 7ο λεπτό ο Κλωναρίδης νικήθηκε από τον Θεοδωράκη σε τετ α τετ. Ο Ατρόμητος είχε παθητικό ρόλο, όμως όλοι ξέρουμε πως του αρκεί μόνο μία ευκαιρία για να κάνει τη ζημιά. Βέβαια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, όμως οι προσπάθειες των Γκάλο και Μπακασέτα δεν βρήκαν στόχο. Το ματς ήταν κακό, έγιναν πολλά λάθη κι από τις δύο ομάδες και το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου ήταν φυσικό επακόλουθο. Μόνο στο 44′ έκανε ευκαιρία ο Ατρόμητος. Η σέντρα του Μανούσου από αριστερά ήταν εξαιρετική, ο Κουλούρης κατέβασε και είχε χώρο για να εκτελέσει, αλλά δεν το έκανε όπως θα ήθελε και ο Μπάρκας μπλόκαρε.

Στο δεύτερο 45λεπτο δεν έγινε κάτι συνταρακτικό. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούσε να είναι παραγωγική. Ο Μάρκο Λιβάια πήγε να γίνει απειλητικός στο 60′, όμως το σουτ έφυγε. Στο 67′ την επανεμφάνισή του έκανε και το κακό παιδί του Ατρομήτου Αμρ Ουάρντα, που πήρε τη θέση του Μανούσου, όμως ο Αιγύπτιος πέρασε και δεν ακούμπησε. Τελικά μία ατομική ενέργεια του Λιβάια, βρήκε σε θέση βολής τον Αλμπάνη, ο οποίος δεν λάθεψε κι έκανε το 0-1 στο 85′ για την Ένωση. Το σκορ δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά κι έτσι η ΑΕΚ πήρε αυτό που άξιζε στο γήπεδο του Περιστερίου.