Με δύο γκολ του Μοράρ, ο Παναιτωλικός πήρε το πρώτο του τρίποντο στη Super League, νικώντας με 2-1 τον ΟΦΗ, ο οποίος ανέβασε την απόδοσή του μετά το 60′.

Το ματς:

Νωχελικά ξεκίνησε το ματς, με τα πρώτα 20 λεπτά να έχουν μόνο μία υποψία φάσης, με το σουτ του Μοράρ στο 19′ να είναι άστοχο.

Ωστόσο, λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 24′, με μία έμπνευση του Μαρινάκη, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο άσος του Παναιτωλικού πέρασε από δύο παίκτες, έβγαλε την κάθετη στον Μοράρ, ο οποίος με έξοχο τελείωμα έκανε το 1-0.

Η φάση που σημάδεψε το πρώτο ημίχρονο ήταν λίγο πριν την εκπνοή του 45λέπτου. Ο Βουό βγήκε μόνος του απέναντι στον Κυριακίδη, θέλησε να ντριμπράλει τον πορτιέρο του Παναιτωλικού και μετά έπεσε κάτω. Ο φορ του ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι, όμως ο ρέφερι θεώρησε πως θέλησε να τον ξεγελάσει και του έδειξε κίτρινη.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήταν για την ομάδα από το Αγρίνιο. Ο Μανά έκανε ωραία κίνηση, έδωσε στον Τσοκάνη, ο οποίος όμως από καλή θέση πλάσαρε άουτ.

Τελικά ο ανώτερος Παναιτωλικός έκανε το 2-0. Ο Έρικσον εκτέλεσε το φάουλ, ο Στρέζος δεν απέκρουσε σταθερά και ο Μοράρ πήρε το ριμπάουντ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα του ΟΦΗ, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 62′, με το σουτ του Μεγιάδο, το οποίο πέρασε ελάχιστα έξω. H ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου άρχισε να ανεβάζει την απόδοση της και στο 77′ είχε μοναδική ευκαιρία να μειώσει με τον Ποτουρίδη και τον Κουτσιανικούλη να μην μπορούν να νικήσουν τον Κυριακίδη.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 87′ με τον Έρικσον να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να ξαναβάζει στο κόλπο τον ΟΦΗ, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Έρικσον, Μανά, Μάζουρεκ, Ντίας, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Μιχάι, Μοράρ, Άργκους, Μπαρμπόσα

ΟΦΗ: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κουτσιανικούλης, Βουό, Πλατέλλας, Κυριακίδης, Παπάζογλου, Μεγιάδο, Μπολάκης, Νέιρα, Ποτουρίδης