Δεν κατάφερε να διατηρήσει το αρχικό του προβάδισμα η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης, που στην συνέχεια δέχτηκε την ισοφάριση από την ΑΕΛ, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο (1-1). Στην ουρά της βαθμολογίας πλέον η ομάδα της Τρίπολης, σε τροχιά πλέιοφ οι Θεσσαλοί.

Ο Αστέρας φέτος πραγματικά είναι… φάντασμα του εαυτού του. Η ομάδα της Τρίπολης γι΄ άλλο ένα ματς παρότι ξεκίνησε καλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και έτσι δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τις ουρά της βαθμολογίας. Από την άλλη η ΑΕΛ παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την ισοπαλία, με την οποία έμεινε σε τροχιά πλέι – οφ.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε αποφασισμένος από την αρχή του αγώνα για να καθαρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη.

Η πρώτη φάση του αγώνα του άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν και την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το 30 λέπτό του αγώνα, όταν και η ΑΕΛ άρχισε να ισοροπεί το παιχνίδι.

Το μεγάλο πρόβλημα της ΑΕΛ ήταν στον… αέρα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όλες οι ευκαιρίες των γηπεδούχων προέκυπταν είτε από σέντρες είτε από στατικές φάσεις. Οι αλλαγές της ΑΕΛ ανέβασαν την απόδοση της ομάδας και έτσι στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο.

Μάλιστα η ΑΕΛ απάντησε στο γκολ του Μπαράλες , με ωραίο τέρμα του Ασούμπρε και έκανε το 1-1. Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο είχε μια άγρια ομορφιά και τις δύο ομάδες να παλεύουν μ΄ότι έχουν για τη νίκη.

Το ματς έληξε 1-1 με τον Αστέρα να μένει… καρφωμένος στη ζώνη του υποβιβασμού.