Η Νάπολι έκανε το καθήκον της απέναντι στην Σαλερνιτάνα, επικράτησε εύκολα με 4-1 και ανέβηκε ξανά δεύτερη, μειώνοντας την απόσταση από την κορυφή.

Στο -4 από την κορυφή και την Ιντερ μείωσε τη διαφορά η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, η οποία λύγισε στο Diego Maradona την τελευταία της βαθλολογίας, η οποία παρατάχθηκε με πολλές απουσίες.

Στο 17’ έπειτα από χρήση VAR διαπιστώθηκε ότι το γκολ του Ζουάν Ζέσους ήταν κανονικό και έτσι οι Partenopei άνοιξαν το σκορ, όμως στο 33’ στη μοναδική τους επιθετική ενέργεια σε όλο το ημίχρονο, οι νεοφώτιστοι ισοφάρισαν. Ο Κεχρίντα γύρισε από δεξιά στον Μπονατσόλι και εκείνος μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μέρετ, όμως το 1-1 δεν διατηρήθηκε ούτε για το πρώτο μέρος. Στις καθυστερήσεις ο Ελμάς φάνηκε να ανατρέπεται στην περιοχή και δόθηκε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε στο 144ο γκολ του με την Νάπολι ο Μέρτενς γράφοντας το 2-1.

Στην επανάληψη η Νάπολι τελείωσε άμεσα το όποιο ενδιαφέρον στον αγώνα. Στο 48’ ο Ραχμάνι έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία έπειτα από πάσα πάρε-βάλε από τον Μέρτενς (3-1) και στο 53’ ο Ινσίνιε πήρε πέναλτι και κόκκινη αφού το σουτ του βρήκε στο χέρι του Βέσελι, ο οποίος αποβλήθηκε. Ο capitano, που από το καλοκαίρι θα παίζει στην Toronto FC, πανηγύρισε έξαλλα το κερδισμένο πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ, με το 4-1 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Στα άλλα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, η Σπέτσια πήρε τεράστια εντός έδρας νίκη κόντρα στην Σαμπντόρια χάρη σε γκολ του πρώην άσου της ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε (1-0), ενώ η Τορίνο αν και προηγήθηκε με τον Σανάμπρια δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη κόντρα στην Σασουόλο, η οποία πήρε τον βαθμό στο 88’ με τον Ρασπαντόρι (1-1).