Ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχτηκε την ομάδα της Τρίπολης στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League με τον Αστέρα να παίρνει μεγάλο “διπλό” με 3-1 τελικό σκορ και να συνεχίζει το θετικό σερί του. Μανιάς και Καλτσάς οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα.

Μπορεί στην αρχή της αναμέτρησης ο Απόλλωνας να ξεκίνησε καλύτερα και να είχε την μπάλα περισσότερο στα πόδια του, αλλά ο Αστέρας Τρίπολης είχε άλλες διαθέσεις. Μόλις στο 8′ ο Κονέ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα έσκασε μπροστά από τον Αθανασιάδη και ο τερματοφύλακας των Αρκάδων δεν μπλόκαρε σταθερά. Έτσι στο… ριμπάουντ, ο Ανιέτε είδε την προσπάθειά του να φεύγει άουτ. Ο Αστέρας είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 19′ με τον Ίγκορ να κάνει το σουτ, αλλά ο Κύργιας έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Όμως στο 20′ ήρθε και το γκολ. Ο Τόνσο εκτέλεσε φάουλ, ο Ιγκλέσιας πήρε την κεφαλιά κι ο Καλτσάς που πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι με όμορφο σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, το οποίο όμως δεν έμελλε σε καμία περίπτωση να παραμείνει το ίδιο για την επανάληψη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αλμπάνη να κάνει το 1-1 στο 51′ με αριστερό σουτ και να ισοφαρίζει προσωρινά για τους γηπεδούχους. Από εκεί και πέρα τα λεπτά περνούσαν χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει κανένας από τους δύο κάποια φάση. Κι εκεί που ο αγώνας έμοιαζε να… βαλτώνει, ο Μανιάς στο 70′ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και έκανε το 2-1 με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Καλτσάς πίεσε τον Μπιτζιμίν, εκμεταλλεύτηκε το λάθος και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε τίποτα και έτσι οι Αρκάδες πανηγύρισαν την 5η σερί τους νίκη φτάνοντας τους 21 βαθμούς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές (75′ Μάατσι), Κύργιας, Μπιτζιμίν, Κούρος, Χουάρες (81′ Κιταμπαλα), Παπάζογλου, Ανιέτε, Αλμπάνης, Κονέ, Ελμπάζ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ίγκορ, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τόνσο, Καλτσάς (87′ Σελίν), Τσιλιανίδης (57′ Ισνάλντο), Μανιάς (77′ Τσουκαλάς)