Ο Αϊτόρ είχε κέφια, καλές εκτελέσεις φάουλ και με το πρώτο χατ-τρικ στη καριέρα του, έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να περάσει ένα ήσυχο βράδυ απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα (3-0), συνεχίζοντας και το απόλυτο των νικών μετά το πέρας πέντε αγωνιστικών.

Δύο εκτελέσεις φάουλ στο τέλος του πρώτου μέρους και την αρχή του δεύτερου, αλλά και ένα τετ α τετ στο 70′ έφεραν τρία γκολ για τον Ισπανό επιθετικό και το “Τριφύλλι”, που έδωσε συνέχεια στις καλές και ουσιαστικές εμφανίσεις.

Αυτή η νίκη σημαίνει πως θα τον διατηρήσει στην κορυφή της Super League με 15 βαθμούς για ακόμα μία αγωνιστική, χωρίς να ανησυχεί για το τι θα κάνουν οι υπόλοιποι. Όσον αφορά τους Γιαννιώτες, γνώρισαν ακόμα μία ήττα και έμειναν στην 9η θέση με 4 μόλις βαθμούς.

Αγώνας:

Ο Γιοβάνοβιτς επέλεξε να προστατεύσει σε ακόμα ένα παιχνίδι το βασικό δίδυμο στα στόπερ (Σένκεφελντ & Μάγκνουσον), ξεκινώντας με τους Πούγγουρα και Σάρλια, ενώ ο Μπερνάρ θα περιμένει ακόμα για να κάνει την πρώτη του εμφάνιση ως βασικός, κάτι που μετατίθεται, πλέον, δεδομένα για μετά την διακοπή των εθνικών ομάδων. Η μόνη διαφορά σήμερα ήταν ότι έλειπαν και οι δύο βασικοί ακραίοι μπακ, με Γκάνεα και Σάντσεθ να παίρνουν τις θέσεις των Χουάνκαρ και Κώτσιρα, αντίστοιχα.

Όπως σε κάθε εντός έδρας παιχνίδι, έτσι και σήμερα, οι “πράσινοι” μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και κέρδισαν από νωρίς στημένες μπάλες. Στη συμπλήρωση 10 λεπτών, ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή, με τον Γκάνεα να δοκιμάζει σέντρα-σουτ, με την μπάλα να σταματάει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

Πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Σπόραρ να δείξει την παρουσία του έμπρακτα, απειλώντας με πλασέ τον Σούλη, που μπλόκαρε.

Στο 20′, ο Κουρμπέλης έπαιξε έξυπνα με κεφαλιά προς τα πίσω με στόχο τον Αϊτόρ, που εκτέλεσε έξω από την περιοχή, αλλά το συρτό σουτ του δεν ανησύχησε τον Σούλη.

Λίγο αργότερα, ο Σούλης συγκρούστηκε με τον Σπόραρ σε μεγάλη μεταβίβαση του Μπρινιόλι, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννινα να αποχωρεί με φορείο, ανησυχώντας ολόκληρο το γήπεδο. Όπως ήταν λογικό, έγινε αναγκαστική αλλαγή για να περάσει στο παιχνίδι ο Αθανασίου.

Δεν ήταν μόνο ο τερματοφύλακας της ομάδας των Ιωαννίνων που αποκόμισε πρόβλημα, καθώς λίγα λεπτά αργότερα, και ο Σπόραρ έγινε αναγκαστική αλλαγή, αδυνατώντας να συνεχίσει, με τον Ιωαννίδη να παίρνει τη θέση του.

Ο Αϊτόρ μπορεί να μην αξιοποίησε μία αμυντική αδράνεια και να βάλει μπροστά του την μπάλα για να βγει τετ α τετ με τον Αθανασίου, όμως αποζημίωσε το κοινό του Παναθηναϊκού.

Σε μία ακόμα εκτέλεση φάουλ που ανέλαβε, αυτή τη φορά είδε το τοίχος να ανοίγει και παρά του ότι έφτασε στην μπάλα ο Αθανασίου, δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ, με τον Ισπανό εξτρέμ να ανοίγει το σκορ στο 44′, δίνοντας το έναυσμα για τα πανηγύρια στη κατάμεστη, για ακόμα μία φορά, Λεωφόρο.

Η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς ΠΑΣ ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν μία επικίνδυνη σέντρα πέρασε ανεκμετάλλευτη, χωρίς να καταλήξει σε τελική.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να αναζητά και δεύτερο γκολ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως ο Αθανασίου δεν ανησύχησε ξανά.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, ο Γιοβάνοβιτς άλλαξε τα πλάνα του και έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας τον Μπερνάρ αντί του Κουρμπέλη.

Η εικόνα με το “Τριφύλλι” να κυριαρχεί και τους φιλοξενούμενους να αρκούνται σε παθητικό ρόλο συνεχίστηκε και στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ συνεχίστηκαν και τα σκληρά μαρκαρίσματα που έφεραν στημένες μπάλες για τον Παναθηναϊκό.

Ο Αϊτόρ χτύπησε ξανά με εκτέλεση φάουλ, την πρώτη του στο δεύτερο μέρος. Αυτή τη φορά, σημάδεψε εκεί που βρισκόταν ο Αθανασίου, όμως αυτός δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα, σε ένα ολέθριο λάθος που έφερε το 2-0 για τους γηπεδούχους και απλοποίησε τα πράγματα από το 54′.

Οι “πράσινοι” δεν επαναπαύτηκαν στο μεγάλο προβάδισμα και συνέχισαν να ψάχνουν γκολ, με σκοπό να δώσουν ακόμα μεγαλύτερη χαρά στο κοινό τους, που γέμισε ξανά το γήπεδο.

Όποια επιθετική προσπάθεια των Γιαννιωτών έβρισκε απάντηση από την “πράσινη” άμυνα, που μπορεί να άφηνε χώρους, όμως φρόντιζε να τους καλύπτει με γρήγορες επιστροφές.

Ο Αϊτόρ είχε την ευκαιρία να σημειώσει το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του και δεν την άφησε ανεκμετάλλευτη, καθώς στο 70′ βρήκε και γκολ σε κανονική ροή, όταν βγήκε σε τετ α τετ με τον Αθανασίου και τον νίκησε ξανά, διαμορφώνοντας το 3-0.

Οι επιθετικές προσπάθειες δεν σταμάτησαν από τους γηπεδούχους, γνωρίζοντας πως δεν ακολουθεί παιχνίδι για τις επόμενες δύο εβδομάδες, και θέλοντας να φτιάξει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία του ενόψει της απαιτητικής συνέχειας με στόχο να διατηρηθεί στην κορυφή.

Τα εναπομείναντα λεπτά κύλησαν ήρεμα και ο Παναθηναϊκός έβαλε ακόμα τρεις βαθμούς στο “σακούλι” του, φτάνοντας τους 15, και δίνοντας συνέχεια στο απόλυτο των νικών.

Κίτρινες: Σούλης (26′), Τζίμας (44′), Λιάσος (90+2′)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Γκάνεα (72′ Χουάνκαρ), Πούγγουρας, Σάρλια (81′ Σένκεφελντ), Σάντσεθ, Πέρεθ, Κουρμπέλης (46′ Μπερνάρ), Τσέριν, Αϊτόρ, Παλάσιος (73′ Βέρμπιτς), Σπόραρ (37′ Ιωαννίδης)

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Σούλης (28′ Αθανασίου), Μπαγκαλιάνης, Εραμούσπε, Παντελάκης, Σόρια, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Ποζνάνσκι, Τζίμας (65′ Σταματελόπουλος), Ροσέρο (75′ Λιάσος), Παμλίδης (64′ Μορέιρα)