Ο Παναθηναϊκός πήγε στην Θεσσαλονίκη με μόνο στόχο να συνεχίσει το απόλυτο και στην “καυτή” Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να προηγήθηκε, όμως ο Αϊτόρ είχε ξανά τον πρώτο λόγο, σκόραρε δις και χάρισε μία σπουδαία, βαθμολογικά και ψυχολογικά, νίκη στους “πράσινους”, που έστειλαν ακόμα ένα μήνυμα πρωταθλητισμού.

Ο Ολιβέιρα έδωσε το προβάδισμα από νωρίς στον “Δικέφαλο του Βορρά”, το οποίο διαμόρφωσε και το σκορ του πρώτου μέρους. Η ιστορία άλλαξε στο δεύτερο, με δύο γκολ του Αϊτόρ να φέρνουν “τούμπα” το ματς και να χαρίζουν ακόμα ένα τρίποντο στους Αθηναίους

Η νίκη αυτή έφερε το “Τριφύλλι” στο +7 από Ολυμπιακό, Βόλο και ΠΑΟΚ, μετά το πέρας έξι αγωνιστικών, δίνοντας παράλληλα συνέχεια στο απόλυτο με 6/6 και έχοντας συγκεντρώσει 18 βαθμούς.

Αγώνας:

Ο Λουτσέσκου είχε να διαχειριστεί τις απώλειες των Κουλιεράκη και Μπράντον Τόμας, με τον Νάσμπεργκ να κάνει ντεμπούτο και, μάλιστα, ως βασικός.

Από την άλλη πλευρά, τελευταία στιγμή οι Παλάσιος και Βέρμπιτς δεν τέθηκαν στην διάθεση του Γιοβάνοβιτς, με τον Μπερνάρ να ξεκινάει για πρώτη φορά βασικός.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με αρκετή διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν από τα πρώτα λεπτά επικίνδυνες στιγμές.

Η επιλογή των γηπεδούχων να πιέσουν ψηλά έφερε αποτέλεσμα, με την άμεση ανάπτυξη να δίνει την δυνατότητα στον Αουγκούστο να δημιουργήσει χώρο στην περιοχή με ένα τακουνάκι. Ο Ολιβέιρα κινήθηκε σωστά και μπορεί στο 17′ να αστόχησε με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, όμως στο 18′ δεν λάθεψε στο τετ α τετ με τον Μπρινιόλι, κάνοντας το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ πάτησε πάνω σε αυτό το γκολ και πήρε τον “αέρα” του αντιπάλου του, κρατώντας περισσότερο μπάλα, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά, παρά μόνο προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις από την δεξιά πλευρά του Παναθηναϊκού, που έμοιαζε η πιο αδύναμη.

Η ιστορία δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να έχει τον έλεγχο, αλλά οι “πράσινοι” έδειχναν ζωντανοί και είχαν μία στιγμή με τον Σπόραρ στο 37′, με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Κούρτιτς αστόχησε σε κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε του 45λεπτου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ισοφάριση των φιλοξενούμενων με τον πιο φορμαρισμένο εξτρέμ στην Ελλάδα, τον Αϊτόρ, που βγήκε τετ α τετ μετά από φοβερή μακρινή μπαλιά 40 μέτρων του Πέρεθ, ξεπέρασε και τον Κοτάρσκι και σκόραρε σε κενή εστία στο 51′.

Οι εναλλαγές των Αϊτόρ και Μπερνάρ στις πλευρές έφεραν αποτέλεσμα για τον Γιοβάνοβιτς, με τον Ισπανό να εκμεταλλεύεται την ταχύτητα του απέναντι στον Βιεϊρίνια.

Φυσικά, μετά το γκολ ο ΠΑΟΚ δεν ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, με το ματς να ισορροπείται και τον Παναθηναϊκό να κερδίζει ξανά μέτρα, αυτά που είχε στο πρώτο τέταρτο και έχασε μετά το γκολ.

Ένα πέναλτι ήρθε να αλλάξει ξανά τη ροή ενός ντέρμπι υπέρ του Παναθηναϊκού, με τον Σπόραρ να προλαβαίνει την μπάλα με κεφαλιά και να δέχεται την γροθιά από την έξοδο του Κοτάρσκι. Αρχικά, ο διαιτητής Βάινμπεργκερ δεν υπόδειξε την παράβαση, όμως είδε ξανά τη φάση μετά από παρέμβαση του VAR και έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση στο 73′ και όπως στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στις 21 Μαΐου, εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 μέτρα και ολοκλήρωσε την ανατροπή για το 1-2. Αυτό ήταν και το έκτο γκολ σε έξι ματς απέναντι στους Θεσσαλονικείς, έχοντας εξελιχθεί στον κακό “δαίμονα” τους.

Το ματς έμοιαζε να οδηγείται αισίως στο φινάλε, όμως λίγο έλειψε να γίνει δραματικό. Ο Κωνσταντέλιας πρόλαβε μία, φαινομενικά, χαμένη μπάλα, με τον Μάγκνουσον να μοιάζει να τον ανατρέπει σε πρώτο χρόνο.

Ο Βάινμπεργκερ έδειξε την άσπρη βούλα, όμως το VAR τον κάλεσε ξανά να επανεξετάσει τη φάση, για να αναιρέσει την απόφαση του και το 1-2 να παραμείνει στο 90+2′.

Στα τελευταία δραματικά λεπτά και τις καθυστερήσεις, οι σέντρες και τα γεμίσματα από τους παίκτες του Λουτσέσκου δεν έφεραν κάποια σημαντική ευκαιρία, ούτε το πολυπόθητο γκολ, με το 1-2 να μένει μέχρι το τέλος και τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει ακόμα μία σπουδαία νίκη σε ντέρμπι, με το ίδιο σκορ.

Κίτρινες: Ολιβέιρα (43′), Μάγκνουσον (44′), Κοτάρσκι (72′), Κούρτιτς (75′), Χουάνκαρ (88′)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (76′ Τσαούσης), Νάσμπεργκ, Ίνγκασον, Λύρατζης (85′ Κωνσταντέλιας), Κούρτιτς (85′ Γκορντεζιάνι), Ντάντας (76′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ, Ολιβέιρα (58′ Μπίσεσβαρ)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Σάντσεθ, Πέρεθ, Κουρμπέλης, Τσέριν, Μπερνάρ (90′ Γκάνεα), Αϊτόρ (90+4′ Σάρλια), Σπόραρ (86′ Ιωαννίδης)