Πανιώνιος και Αστέρας Τρίπολης αναμετρήθηκαν με φόντο τη πεντάδα του πρωταθλήματος, με τους δύο αντιπάλους να θέλουν επιτακτικά τους τρεις βαθμούς.
Στο 9ο λεπτό χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Μασούρας εκτέλεσε το φάουλ προς τη μικρη περιοχή, ο Γιαννούλης δεν έδιωξε καλά, αλλά ο Νίλσεν έκανε ένα απογοητευτικό γυριστό σουτ. Στο 18΄το σουτ του Λάμπρου έξω από την περιοχή πέρασε πολύ άουτ. Στο 27΄ο Λάμπρου έκανε τρομερή ατομική ενέργεια αλλά το πλασέ που επιχείρησε έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Το σουτ του Τόνσο στο 45΄έφυγε δίπλα από τα δοκάρια. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μανιάς έβαλε το πόδι του στο σουτ του Τσιλιανίδη με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου.
Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Μιχάλης Μανιάς δεν βρήκε την μπάλαέπειτα από τη σέντρα του Γιαννούλη από τη μικρή περιοχή, σπαταλώντας μία μεγάλη ευκαιρία. Στο 54΄το συρτό σουτ του Κυριακόπουλου πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 60΄ο Μιχάλης Μανιάς σπατάλησε ακόμα μία πολύ καλή ευκαιρία αφού νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Κότνικ. Στο 64΄ο επιθετικός του Αστέρα εμκεταλλεύτηκε το λάθος του Μπανανά , βγήκε εκ νέου απέναντι στον Κότνικ αλλά δεν μπόρεσε ξανά να σκοράρει στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 66΄το δυνατό σουτ του Σπιριντόνοβιτς τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη. Στο 75΄ο Κότνικ νίκησε από κοντά τον Δουβίκα. Στο 78΄ο Κότνικ και πάλι μπλόκαρε το σουτ του Τόνσο. Στο 83΄ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Τόνσο. Στο 85΄ο Τόνσο με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 89΄το σουτ του Μπραχίμι έβγαλε εντυπωσιακά ο Αθανασιάδης. Στο 93΄ο Δουβίκας τελείωσε μόνος του το τετ α τετ, χωρίς να δώσει στον Ιγκλέσιας χάνοντας τεράστια ευκαρία. Στο κόρνερ ο Ιγκλέσιας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τη καλύτερη ομάδα να μην παίρνει τη νίκη.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μ. Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Γκιοατά, Μπανανά, Σαραμαντάς, Ουάσινγκτον Σαντάνα, Κόρμπος, Λάμπρου, Σαββίδης, Μασούρας, Νίλσεν.
ΑΣΤΕΡΑΣ (Σ. Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ντουντού, Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Τόνσο, Κυριακόπουλος, Μανιάς.