Με εμφανή τα σημάδια κόπωσης στον Παναθηναϊκό, δεν κατάφερε ποτέ να γίνει ανταγωνιστικός απέναντι σε έναν καλό Ολυμπιακού, που νίκησε για πρώτη φορά φέτος τον “αιώνιο” αντίπαλο με 1-0 και τον απομάκρυνε για τα καλά από την κορυφή, ενώ ο ίδιος “αγκάλιασε” την τρίτη θέση.

Σε ένα παιχνίδι με λίγα πράγματα προς συζήτηση, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καλύτεροι στη γενική εικόνα, απείλησαν περισσότερο και το γκολ του Ρέαμπτσιουκ στα μέσα του δευτέρου μέρους ήταν αυτό που έκρινε το τέταρτο, τελευταίο και πιο σημαντικό ντέρμπι “αιωνίων”.

Αυτή τη στιγμή, ο Παναθηναϊκός έμεινε τρεις βαθμούς πίσω από την ΑΕΚ και ελπίζει μόνο σε συνδυασμό αποτελεσμάτων από εκεί που όριζε την τύχη του, ενώ ο Ολυμπιακός παρέμεινε τρεις βαθμούς πάνω από τον ΠΑΟΚ, πριν ταξιδέψει στην Θεσσαλονίκη για να τον αντιμετωπίσει.

Ματς:

Στη σκιά της έξαρσης του κορωνοϊού στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού και του άδειου “Γ. Καραϊσκάκης”, οι δύο προπονητές παρέταξαν ότι καλύτερο διέθεταν, με τις περιορισμένες λύσεις που είχαν και οι δύο λόγω κάποιων απουσιών.

Το πρώτο κομμάτι του αγώνα ήταν αρκετά κακό, με τις δύο ομάδες, και κυρίως τους γηπεδούχους, επηρεασμένους από την απουσία του κόσμου, ενώ η πιο επικίνδυνη στιγμή ήταν μία κάθετη πάσα του Μπερνάρ με στόχο τον Τσέριν, αλλά ο Πασχαλάκης πρόλαβε να μπλοκάρει την μπάλα.

Το παιχνίδι κύλησε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους ήρεμα, με τους “ερυθρόλευκους” εμφανώς καλύτερους στον τομέα της κατοχής της μπάλας, αλλά και σε τελικές, αλλά η υποδειγματική άμυνα των φιλοξενούμενων δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και το 0-0 ήταν το πιο δίκαιο σκορ για ένα φτωχό 45λεπτο.

Με τους “πράσινους” να γνωρίζουν ότι η ΑΕΚ κερδίζει το δικό της παιχνίδι, μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας να βρουν ρυθμό και κυρίως με τον Χουάνκαρ από τα αριστερά, ενώ οι Πειραιώτες είναι αυτοί που άγγιξαν το γκολ, με τον Εμβιλά να σημαδεύει το δοκάρι με δυνατό πλασέ από το όριο της περιοχής.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ στο 68′, όταν ο Ρόντινεϊ βρήκε χώρο δεξιά και το γύρισμα του βρήκε ξεμαρκάριστο τον Ρέαμπτσιουκ, ο οποίος σκόραρε προ κενής εστίας για το 1-0.

Το παιχνίδι απέκτησε άλλο ενδιαφέρον μετά το γκολ, με τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει την ανατροπή και τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη και από τις δύο πλευρές, με καλύτερη το δοκάρι του Μπερνάρ μετά από ωραία ατομική ενέργεια.

Το φινάλε του αγώνα είχε τους “πράσινους” να κάνουν την απέλπιδα προσπάθεια για ένα γκολ που θα τους έβαζε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ, ενώ σημαδεύτηκε και από την αποβολή του Ραμόν με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

Κίτρινες: Ρέαμπτσιουκ (62′), Σαμασέκου (74′), Ελ Αραμπί (90+7′), Μάγκνουσον (90+7′)

Κόκκινες: Ραμόν (90+5′)

Ολυμπιακός (Ανιγκό): Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόη, Σωκράτης, Ροντίνεϊ, Εμβιλά, Σαμασέκου, Χουάνγκ (75′ Κασάμι), Μπιέλ (63′ Βρουσάι), Μπακαμπού (46′ Ελ Αραμπί), Φορτούνης (75′ Ραμόν)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (79′ Πούχατς), Σάρλια, Μάγκνουσον, Σάντσεθ (72′ Κώτσιρας), Πέρεθ (72′ Κλέινχεϊσλερ), Κουρμπέλης, Τσέριν, Μπερνάρ, Σπόραρ (66′ Ιωαννίδης), Παλάσιος (67′ Μαντσίνι)