Η ΑΕΚ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 36΄ λόγω αποβολής του Λιβάι Γκαρσία, είχε το παιχνίδι στα χέρια της μέχρι το 78′ (0-3), όμως τελικά έχασε δύο βαθμούς από τον επίμονο ΟΦΗ και το γκολ του Πραξιτέλη Βούρου στο 92′!

Ένα εκπληκτικό ματς έγινε στο Ηράκλειο, το οποίο στο τέλος του βρήκε την ΑΕΚ στο καναβάτσο και τον ΟΦΗ να έχει πέσει από την Ακρόπολη και να έχει σταθεί όρθιος! Παρά το γεγονός πως η ΑΕΚ από το 36΄ έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκαρσία, με το σκορ στο 0-1, στο 65΄ βρέθηκε να προηγείται με 0-3! Παρόλα αυτά, στο τελευταίο τέταρτο και στις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ με ένα εκπληκτικό «ντεμαράζ» έφτασε στο εκπληκτικό επίτευγμα της ισοφάρισης, αφού εκμεταλλεύθηκε σε δυο περιπτώσεις αδυναμία της άμυνας της Ένωσης σε στημένες φάσεις.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο. Ξεκίνησε με πίεση ψηλά, δεν άφησε τον ΟΦΗ να πιστέψει από την αρχή. Ανάγκασε σε λάθη, ένα από τα οποία έδωσε την ευκαιρία στον Άμραμπατ να βγάλει για τον Αραούχο που με υπέροχη ενέργεια απλευθερώθηκε και με εξαιρετική εκτέλεση στη συνέχεια, έκανε το 0-1. Και πριν και μετά από το πρώτο γκολ, η ΑΕΚ είχε μεγάλες ευκαιρίες με Γκαρσία, Μισελέν, Τζαβέλλα.

Όλα πήγαν να ανατραπούν με τη φάση στο 34΄που έφερε συμπλοκή και τελικά απ’ όλα όσα είδαν οι Φωτιάς, Γκάμαρης(4ος) και ο Σκουλάς στο VAR, αποφάσισαν απευθείας κόκκινη στον Λιβάι Γκαρσία και κίτρινες για Λάμπρου και Νέιρα. Οι της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Ωστόσο εκεί η Ένωση έδειξε πως είχε αποφασιστικότητα. Ο Τσούμπερ λίγο μετά με εξαιρετική προσπάθεια έκανε το 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι με το αριθμητικό μειονέκτημα πάντα να παίζει ρόλο, αντιμετώπισαν πίεση από την αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά χωρίς να δεχθούν καθαρή ευκαιρία. Αντίθετα έλεγξαν σταδιακά τον ρυθμό και τελικά με το φρεσκάρισμα με Σάκχοφ και Ανσαριφάρντ, σε μια φάση με αυτούς πρωταγωνιστές και τον Ιρανό να εκτελεί εξαιρετικά έκαναν το 0-3. Κανείς δε μπορούσε να φανταστεί τι θα ακολουθούσε.

Στο 75΄ο Μιλόγεβιτς αποφασίζει να βγάλει τον Τσούμπερ που κρατούσε όλη τη δεξιά πλευρά του ΟΦΗ απασχολημένη και βάζει τον Μάνταλο. Που ερχόταν από τραυματισμό, ενώ υπήρχε και ο Γέβτιτς. Σημειολογικά ίσως, από κει ξεκινάει η κατάρρευση της ΑΕΚ. Που σημαδεύθηκε από την κάκιστη αμυντική αντίδραση της Ένωσης στο πρώτο γκολ από τον Νέιρα, ενώ ο ίδιος παίκτης βρήκε χώρο και τρόπο να σκοράρει λίγο μετά και με σουτ έξω από την περιοχή. Με 2-3 πλέον το σκορ και με περίπου δέκα λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις όλα μπορούσαν να γίνουν. Κι έγιναν…

Ο Μιλόγεβιτς έβαλε τρίτο στόπερ, τον Σβάρνα, αλλά έβγαλε έναν παίκτη που μπορούσε να βοηθήσει ανασταλτικά και πήγαινε και καλά στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Τον Σιμάνσκι. Άλλη μια λάθος αλλαγή μετά από αυτή του Μάνταλου αντί του Τσούμπερ κι όπως έγινε και στην πρώτη περίπτωση, αμέσως η ΑΕΚ την πλήρωσε… Άλλο ένα στημένο από αριστερά αυτή τη φορά, μεγάλο μπέρδεμα μέσα στην περιοχή, καραμπόλες και τελικά από κοντά ο Βούρος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Για να ολοκληρώσει μια ανατροπή απόλυτα μη αναμενόμενη μέχρι και λίγα λεπτά πριν.