Βαθμός από… χρυσό για τον Ατρόμητο στην Κρήτη κόντρα στον ΟΦΗ, ενόψει και της συνέχειας των play out της Super League 1.

Όρθιος έμεινε στο Ηράκλειο ο Ατρόμητος, καθώς παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις τους Κρητικούς με τον Λάζαρο και να φύγει με το τελικό 1-1 από την Κρήτη.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 15’. Ωστόσο, ο Βάτερμαν είχε απάντηση στην προβολή του Γιακουμάκη, με ενστικτώδη απόκρουση.

Στην αμέσως επόμενη φάση και πάλι ο πορτιέρε του ΟΦΗ κράτησε όρθια την ομάδα του, απομακρύνοντας την κεφαλιά του Γκαλβάο.

Ο Ατρόμητος κατάφερε να βρει δίχτυα στο 44 όταν ο Μουνίθ εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Μανούσο και έδωσε το προβάδισμα στους Περιστεριώτες.

Ωστόσο, στον έλεγχο του VAR διαπιστώθηκε ότι ο Μανούσος ήταν εκτεθειμένος και συνεπώς το τέρμα δε μέτρησε.

Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο, με τον Ατρόμητο να πληρώνει την έλλειψη αποτελεσματικότητας του, καθώς δεν κατάφερε να μπει σε ρόλο οδηγού στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ΟΦΗ έδειξε πόσο σημαντικό ήταν αυτό το παιχνίδι, στην προσπάθεια του να ξεμπλέξει με την υπόθεση παραμονή, ανεβάζοντας την απόδοση του.

Στο 53’ από εκτέλεση κόρνερ του Σολίς, ο Διαμαντής πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γιαννιώτης είχε απάντηση με φοβερή απόκρουση.

Στο 65’ από κεφαλιά του Διαμαντή μέσα στην περιοχή η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σάλομον.

Μετά από υπόδειξη του VAR ο διαιτητής Φωτιάς τσέκαρε ξανά τη φάση στην ανασκόπηση και έδωσε, ορθώς, πέναλτι.

Ο Ντε Γκουζμάν ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος προσπάθησε να κυριαρχήσει και έψαχνε τρόπο να γίνει απειλητικός.

Τελικά η… ανακοπή για τον ΟΦΗ και το γκολ για βαθμό χρυσάφι για τον Ατρόμητο ήρθε στο 93 όταν ο Χριστοδουλόπουλος βρήκε δίχτυα με κεφαλιά εντός περιοχής.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να ξαναπάρει προβάδισμα, αλλά ο Σακόρ νικήθηκε από τον Γιαννιώτη στο φινάλε.

Ο Ατρόμητος έμεινε για 10ο παιχνίδι χωρίς νίκη, ωστόσο πήρε ένα πολύ σημαντικό βαθμό και θα έχει τη δυνατότητα πιο σύντομα να εξασφαλίσει τη μαθηματική παραμονή του.

Από την άλλη ο ΟΦΗ που συνέχισε αήττητος στα πλέι άουτ με 1 νίκη και 3 πλέον ισοπαλίες, έχασε μία τεράστια ευκαιρία να πάει ανάσα στη μάχη της σωτηρίας και συνεχίζει με μεγάλη πίεση την παρουσία του στα πλέι άουτ.