Ο Ιωνικός, πήρε τη πρώτη του νίκη στη σεζόν, απέναντι στον ΟΦΗ, στο “Γεντί Κουλέ”, με δύο τέρματα του Βασίλη Μάντζη.

Τέσσερις φορές έπρεπε ο Ιωνικός να προηγηθεί και να μην κερδίσει, για να μπορέσει εντέλει να μη δεχτεί γκολ και να κρατήσει μια νίκη μέχρι το τέλος! Μια νίκη που ήρθε έπειτα από έντεκα αγωνιστικές. Μια νίκη που ήρθε μετά από δέκα παιχνίδια, στα οποία η ομάδα του Δημήτρη Σπανού κατάφερνε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να μην κερδίζει. Αυτή τη φορά τα κατάφερε και καταφέρνει με τους τρεις βαθμούς να ξεφύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Εκεί όπου κινδυνεύει να βρίσκεται ο ΟΦΗ, μετά το πέρας της 11ης αγωνιστικής, αναλόγως και το αποτέλεσμα του Λεβαδειακού στο Αγρίνιο.

Τι είδαμε στο παιχνίδι για να έρθει η πρώτη νίκη του Ιωνικού; Μια αλυσίδα γεγονότων ή ευκαιριών μέχρι να έρθει το καθοριστικό «χτύπημα». Στο όγδοο λεπτό, ο Μανδάς πήγε να τα κάνει μαντάρα, αλλά ήταν τυχερός να δει τη μπάλα να φεύγει άουτ στο σουτ του Σεμπά. Στο 25’, ο Μανδάς από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 32ο λεπτό, ο Μάντζης είδε τον Μανδά να τον σταματάει. Και ο ΟΦΗ; Ο ΟΦΗ είχε μεγάλες χαμένες ευκαιρίες στο 10ο και 11ο λεπτό, αλλά μετά την αποχώρηση του Γιαν Τοράλ από το γήπεδο ήταν σα να χάθηκε η σύνδεση της καρδιάς με τα πόδια. Τουτέστιν, ο εγκέφαλος!

Ο ΟΦΗ ήταν ελάχιστα απειλητικός μέχρι να λήξει το πρώτο ημίχρονο, και δε μπήκε διαφορετικά στην επανάληψη. Εκείνος που μπήκε διαφορετικά ήταν ο Ιωνικός κι αφού έχασε τη μεγαλύτερή του ευκαιρία, με τον Μανδά να κερδίζει τον Μάντζη, βρήκε το γκολ. Στο 56ο λεπτό ο Μάντζης με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ, που ήταν αρκετά τυχερός να μην δεχτεί και δεύτερο γκολ, ενώ ήταν ακόμα σε σοκ. Στο 59’ ο Ιωνικός έχασε την ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς, ωστόσο δεν έχασε την πίστη του και την πεποίθησή του ότι θα φύγει νικητής από το Ηράκλειο. Συνέχισε να είναι απειλητικός, συνέχισε να ψάχνει το γκολ σε κάθε ευκαιρία και στο 84’ πήρε εκείνο που εδώ και καιρό δικαιούταν. Ο Βασίλης Μάντζης ήταν και πάλι εκτελεστής σε μια φάση διαρκείας μπροστά στην εστία του ΟΦΗ και με το 0-2, πλέον, έμοιαζε αδύνατον να αλλάξει ο νικητής του αγώνα.

Και δεν έμοιαζε αδύνατο μόνο επειδή η παράδοση σε 18 ματς επιβάλει να μην υπάρχει ποτέ ισοπαλία. Έμοιαζε αδύνατον επειδή ο ΟΦΗ ήταν ελάχιστα απειλητικός, ο κόσμος πλέον έκανε περισσότερο κακό από καλό (αν και δικαιολογημένα εξοργισμένος) και δεν υπήρχε η παραμικρή ένδειξη στο γήπεδο ότι μπορεί να σκοράρει. Φλύαρη υπεροχή, κακές ιδέες, ανύπαρκτη κίνηση στο χώρο, εύκολες «βουτιές» στην περιοχή και νοοτροπία που χρειάζεται περισσότερα από ένα ηλεκτροσόκ, όπως η αλλαγή προπονητή, για να διορθωθεί. Οι Κρητικοί έχουν μείνει στη μία νίκη στο πρωτάθλημα, εκείνη στον Βόλο από τις 4 Σεπτεμβρίου, ενώ σε εφτά ματς εντός έδρας δεν έχουν ακόμα νικήσει!

ΟΦΗ (Ζαμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης (63’ Θοράρινσον), Μεγιάδο (74’ Ντίκο Νουά), Περέα, Τοράλ (25’ Μπουζούκης), Ντιουσέ (63’ Ντουρμισάι), Τζου (46’ Θεοδοσουλάκης), Γκερέρο.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα, Σάκιτς, Ρομαό, Φαντιγκά (75’ Μασάς), Σεμπά (87’ Αντούνες), Λοβέρα (65’ Κάνιας), Ελευθεριάδης, Μάντζης (87’ Ιωαννίδης).