Ο Ιωνικός, προηγήθηκε αλλά δεν κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο κι έτσι πάει για τελικό παραμονής με την Λαμία όπου θα χρειαστεί μόνο τη νίκη για να μείνει στην κατηγορία.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πάταγε καλύτερα από τον Ιωνικό. Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 7ο λεπτό του αγώνα. Ο Μπάκιτς πήρε την κεφαλιά, με τον Χουτεσιώτη να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμα τεράστια ευκαιρία. Ο Μπάκιτς εκτέλεσε εντυπωσιακά το φάουλ, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Κόντρα στην ροή του αγώνα ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 13΄. Ο Μάντζης μπήκε από τα δεξιά, έκανε την σέντρα και ο Μασάς από κοντά έκανε το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι για ανατροπή του Ντίκο από τον Χουτεσιώτη, με τον διαιτητή Γκορτσίλα να δείχνει κίτρινη για θέατρο στον παίκτη του ΟΦΗ.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στη συνέχεια, με την επόμενη ευκαιρία να ανήκει στους φιλοξενούμενους εκ νέου. Ο Μασάς μπήκε στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Μανδά.

Ο ΟΦΗ στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους άρχισε να πιέζει παραπάνω, προκειμένου να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Τελικά αυτό συνέβη στο 45ο λεπτό του αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Μπάκιτς με απίθανη απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν έδωσε κανένα δικαίωμα αντίδρασης στον Χουτεσιώτη.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το 52ο λεπτό του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο ο Πασαλίδης πήγε με τις τάπες στον αστράγαλο του Φαντιγκά, με τον Γκορτσίλα με την επέμβαση του VAR να δίνει κόκκινη.

Στη συνέχεια, ο Ιωνικός ανέβασε την πίεσή του και απείλησε με τον Μάντζη, όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Ενώ λοιπόν όλα έδειχναν ότι θα είχαν τελειώσει, ο ΟΦΗ έφερε το ματς στα ίσα παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες.

Στο 81ο λεπτό του αγώνα ο Ντιφουμά έκανε μια υπέροχη ενέργεια, με τον Ντίκο να παίρνει την κεφαλιά από κοντά και να στέλνει την μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα.

Στο 86΄ ο Ιωνικός έφτασε μια ανάσα από το 3-2. Ο Ελευθεριάδης τσίμπησε την μπάλα, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα στο 89΄ ο ΟΦΗ πήγε να φέρει τούμπα το ματς. Tελικά το 2-2 παραμένει μέχρι το τέλος.

Κάπως έτσι ο Ιωνικός θέλει μόνο τη νίκη με τη Λαμία στην έδρα του για να σωθεί.