Με πρωταγωνιστή και δις σκόρερ τον Γιον Τοράλ, ο ΟΦΗ «εκτέλεσε» (2-1) τον Βόλο στο «Γεντί Κουλέ» στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής των play outs στη Super League με την κρητική ομάδα να εξασφαλίζει ουσιαστικά την σωτηρία.

Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτό ποδόσφαιρο.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 9΄για τον ΟΦΗ, όταν μετά από γύρισμα του Τοράλ ο Τσοκάνης έβαλε το πόδι του στην προσπάθεια να διώξει και ο Κόβατς μάζεψε την μπάλα προτού περάσει τη γραμμή.

Η κρητική ομάδα πατούσε με μεγαλύτερη συχνότητα την αντίπαλη περιοχή και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 28΄.

Ο Μπακού ύψωσε την μπάλα στον Τοράλ ο οποίος προσπάθησε ανεπιτυχώς να την βρει με ανάποδο ψαλίδι, ο Ριέρα σε δεύτερο χρόνο του έκανε πάσα και αυτή την φορά ο Τοράλ με πλασέ βρήκε δίχτυα (1-0).

Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι και την ολοκλήρωση του α΄ημιχρόνου παρά το γρήγορο τέμπο στο ματς δεν υπήρξαν αξιόλογες φάσεις.

Με το πόδι κολλημένο στο…γκάζι μπήκε ο ΟΦΗ στο ματς στο β΄ημίχρονο. Στο 48΄ο Κόβατς απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Ισέκα μέσα από την περιοχή ωστόσο ένα λεπτό αργότερα (49΄) ο Τοράλ με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή βρήκε στόχο και ζευγάρωσε τα τέρματα των γηπεδούχων (2-0).

Στο 51΄κι έπειτα από αντεπίθεση των Κρητικών ο Ισέκα έπιασε το σουτ και ο Κόβατς μπλόκαρε.

Ο Βόλος προσπάθησε να αντιδράσει κι είχε ένα καλό σουτ με τον Ασεχνούν στο 63΄που πέρασε πάνω από την εστία των γηπεδούχων, ενώ στο 79΄σουτ του Γκλάβτσιτς από πλάγια θέση μπλόκαρε ο Χριστογεώργος.

Στο 91΄με αυτογκόλ του Λαμπρόπουλου με το κεφάλι – έπειτα από γέμισμα του Κίτσου – ο Βόλος μείωσε το σκορ (2-1) ωστόσο αποδείχτηκε πως ήταν αργά για να πάρει κάτι απ΄το παιχνίδι και να αποφύγει την ήττα.

Με τους τρεις βαθμούς που έριξε στο σακούλι ο ΟΦΗ έφτασε τους 34 βαθμούς και ουσιαστικά «καθάρισε» με την υπόθεση της παραμονής στη «μεγάλη» – κατηγορία.

Στην αντίπερα όχθη ο Βόλος έμεινε στους 29 βαθμούς και παρότι πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού παραμένει στην πρίζα», έχοντας ακόμα δύο αγώνες στα play outs.

Ο διαιτητής Ανδριανός (Αχαΐας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ντε Καμπς, Μαρινάκης.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης (72΄Λαμπρόπουλος), Βούρος, Λουκάο, Τοράρινσον, Μπάκιτς, Μεγιάδο (79΄Γκλάζερ), Μπάκου (72΄Μοσκέρα), Τοράλ (65΄Γκαγιέγκος), Ριέρα, Ισέκα (79΄Λουίζ Φελίπε).

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Μύγας (62΄Μπερτόγλιο), Καλογερόπουλος, Άλχο, Λούνα(85΄Κίτσος), Ντε Καμπς (62΄Τρουιγέ), Τσοκάνης, Κόμπα, Γκλάβτσιτς, Ασεχνούν (70΄Ποπέσκου), Μανουέλ Γκαρσία (70΄Μωραϊτης).