Ο Παναθηναϊκός ήταν μία ανάσα από ακόμα μία ήττα, αλλά με buzzer beater του Φεντερίκο Μακέντα, έφυγε με βαθμό από την Κρήτη, με 2-2 κόντρα στον ΟΦΗ.

Η Κρήτη συνεχίζει να μην είναι φιλόξενη για το “Τριφύλλι”, που έχει να κερδίσει στο Ηράκλειο από το 2015 και η κατάρα δεν έλαβε τέλος ούτε σήμερα.

Η εικόνα ήταν άκρως ικανοποιητική, όμως δεν συνδυάστηκε και με την πρώτη νίκη. Ένα χαμένο πέναλτι και δύο τετ α τετ στέρησαν τους τρεις βαθμούς.

Πρωταγωνιστής έγινε ο Μακέντα, αντί για μοιραίος, καθώς φαινόταν πως το χαμένο του πέναλτι θα στερούσε βαθμό ή βαθμούς. Βρέθηκε στη σωστή θέση την τελευταία στιγμή και χάρισε τον δεύτερο βαθμό.

Οι “πράσινοι” μπήκαν με το γκάζι στο πόδι και απείλησαν γρήγορα γρήγορα με τον Βάτερμαν να αποκρούει σουτ του Χατζηγιοβάνη. Ακολούθησαν τρία συνεχόμενα κόρνερ, αλλά χωρίς το πολυπόθητο γκολ.

Οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο και έβλεπαν τους αντιπάλους τους να απειλούν και να πιέζουν για να ανοίξουν το σκορ.

Παρ’ ότι το “Τριφύλλι” σφυροκοπούσε, η αφέλεια του Χατζηγιοβάνη έφερε το γκολ για τον ΟΦΗ. Προσπάθησε με τη μπάλα να περάσει παράλληλα της περιοχής του, άνοιξε δύο φορές το κοντρόλ και ο Στάικος σούταρε. Ο Διούδης απέκρουσε αλλά ο Στάρτζεον πήρε το ριμπάουντ για το 1-0.

Ίδια κατάσταση και στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους. Ο Παναθηναϊκός μπήκε με μόνο στόχο την ισοφάριση. Αντίθετα με το πρώτο ημίχρονο, το γκολ ήρθε μόλις στο 49′. Η μπάλα έφτασε στον Καρλίτος μετά από κακό κοντρόλ του Μακέντα σε σέντρα, και δίχως να βλέπει εστία, πλάσαρε εύστοχα.

Δύο λεπτά νωρίτερα, ο Χατζηγιοβάνης νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Βάτερμαν. Ακολούθησε κερδισμένο πέναλτι του Μακέντα, το οποίο έχασε ο Ιταλός, καθώς δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την εσχάτη των ποινών.

Το επόμενο δεκάλεπτο είχε πάρει “φωτιά”, με τον Διούδη να κάνει τις επεμβάσεις της σεζόν σε κεφαλιές των Κοροβέση και Στάρτζεον, ενώ ο Μεγιάδο σε δικιά του, είδε την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Ακολούθησε νέο χαμένο τετ α τετ του Χατζηγιοβάνη, που εξελίχθηκε σε μοιραίο του αγώνα. Ένα σουτ από το όριο της περιοχής του Μακέντα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.

Όταν όμως χάνεις ευκαιρίες, θα το πληρώσεις. Και αυτό συνέβη και ακόμα μία αδράνεια των φιλοξενούμενων, σε στημένη μπάλα. Ο Σαρδινέρο πήρε την πρώτη κεφαλιά μετά από κόρνερ και ο Μεγιάδο σκόραρε σε κενή εστία. Ευθύνη του Σερπέζη, που έχασε το μαρκάρισμα πολύ εύκολα.

Και εκεί που έμοιαζε ότι ο Παναθηναϊκός θα επέστρεφε στην Αθήνα με ακόμα μία ήττα, ο Μακέντα, με κεφαλιά, σκόραρε σε κενή εστία, μετά από αδράνεια της άμυνας του ΟΦΗ.

Κίτρινες: Σακόρ (50′), Σάντσες (65′), Μακέντα (90+5′)

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν, Κοροβέσης (73′ Μπαλογιάννης), Γιαννούλης, Διαμαντής, Ουές, Μεγιάδο, Γρίβας, Σακόρ, Στάικος (73′ Λυμπεράκης), Στάρτζεον (80′ Γιάννου), Σαρδινέρο (88′ Βαφέας)

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Ζαγαρίτης, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες (87′ Πούγγουρας), Αλεξανδρόπουλος (62′ Σερπέζης), Κουρμπέλης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (70′ Εμμανουηλίδης), Καρλίτος, Μακέντα