Παλικαρίσια ισοπαλία (1-1) πήρε ο Βόλος απέναντι στον ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής στη Super League – Η θεσσαλική ομάδα προηγήθηκε με τον Κόμπα (52΄), έπαιξε για ένα ημίχρονο με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκαρσία (45+1’ ) κι ισοφαρίστηκε με γκολάρα του Θοράρινσον (60΄) – Για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη παραμένει η ομάδα του Ηρακλείου.

Σημείο αναφοράς στο παιχνίδι αποτέλεσε το ντεμπούτο του Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ, με τον Ισπανό κόουτς να παίρνει το βάπτισμα του πυρός στον πάγκο της θεσσαλικής ομάδας.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά το παιχνίδι απέκτησε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δείχνουν τη διάθεση να παίξουν ανοιχτό και επιθετικό ποδόσφαιρο.

Ο Βόλος πρέσαρε ψηλά τους γηπεδούχους στην προσπάθειά του όχι μόνο να εμποδίσει την επιθετική ανάπτυξη των Κρητικών, αλλά και για να κλέψει μπάλες και να δημιουργήσει προβλήματα στον αντίπαλο.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 14΄ από πλευράς ΟΦΗ. Μετά από κόρνερ του Θοράρινσον και κεφαλιά του προωθημένου Καρώ, ο Κόστιτς έδιωξε δύσκολα και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Η θεσσαλική ομάδα «απάντησε» με ένα επικίνδυνο σουτ του Γκαρσία μέσα από την περιοχή που έδιωξε ο Μπάουμαν.

Δοκάρι, γκολ και οφσάιντ!

Στο 32΄σε φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων ο ΟΦΗ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε μέσω VAR.

Έπειτα από κακή έξοδο του Κόστιτς και κεφαλιά του Μοσκέρα, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά ο Μοσκέρα έκανε το γύρισμα με τον Ντίκο να πλασάρει σε κενή εστία και να σκοράρει. Ωστόσο έπειτα από την εξέταση της φάσης μέσω του VAR, το γκολ δεν μέτρησε κι ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

«Κόμπρα» ο Κόμπα (0-1)
Η θεσσαλική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο 42΄. Ο Ντέλετις με κεφαλιά βρήκε τον Κόμπα μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων κι αυτός με ωραία ντρίμπλα πέρασε τον Πασαλίδη και υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Μπάουμαν (0-1).

Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ, ωστόσο κατόπιν του ελέγχου της φάσης στο VAR, σωστά μέτρησε κανονικά καθώς δεν υπήρχε καμία απολύτως παράβαση.

Αποβολή Γκαρσία
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ημιχρόνου ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γκαρσία για σκληρό φάουλ πάνω στον Γκλάζερ στο χώρο του κέντρου.

Στο 45+2΄ο ΟΦΗ «φλέρταρε» με το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Κόστιτς είπε «όχι» για γκολ σε ωραία κίνηση του Μοσκέρα.

Δυνατά ξεκίνησε ο ΟΦΗ στο β΄ημίχρονο, πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 47΄πλασέ του Μοσκέρα έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι, δυνατό σουτ του Αμπάντα (50΄) έφυγε άουτ, ενώ στο 52΄και πάλι ο Μοσκέρα δεν κατάφερε να βρει στόχο με πλασέ μέσα από την περιοχή.

«Κεραυνός» του Θοράρισον και 1-1!
Η υπεροχή του ΟΦΗ καρποφόρησε στο 60΄, με την ομάδα του Ηρακλείου να φτάνει στο γκολ της ισοφάρισης (1-1).

Ο Θοράρινσον με τρομερό σουτ από τα 40 μέτρα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κόστιτς που είδε την μπάλα να καταλήγει στο γάμα της εστίας του (1-1).

Μετά το γκολ του ΟΦΗ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε για αρκετά λεπτά, με το ματς να «ζωντανεύει» στο 76΄με ευθύβολο σουτ του Αμπάντα που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κόστιτς.

Γκολ ο Μεγιάδο, οφσάιντ ο Ντίκο
Ο Μεγιάδο με ωραίο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Κόστιτς κι έδωσε σε πρώτο χρόνο το προβάδισμα στην κρητική ομάδα (2-1). Ωστόσο το VAR κάλεσε τον διαιτητή να τσεκάρει τη φάση καθώς ο Ντίκο ήταν σε θέση οφσάιντ και ο διαιτητής έκρινε πως επηρέαζε τη φάση.

Στα τελευταία λεπτά ο Λάρσον σε δύο περιπτώσεις δεν κατάφερε να βρει στόχο και να δώσει το πολυπόθητο (δεύτερο) γκολ της νίκης στους γηπεδούχους.

Ο ΟΦΗ παρέμεινε για πέμπτο σερί ματς χωρίς «τρίποντο», έχοντας κερδίσει για τελευταία φορά την ΑΕΚ (2-0) στις 2 Οκτωβρίου.

Πολύτιμος βαθμός για τον Βόλο στο Ηράκλειο, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, με την ψυχωμένη θεσσαλική ομάδα να παίρνει την ισοπαλία βγάζοντας με 10 παίκτες ολόκληρο το β΄ημίχρονο.

O διαιτητής Κώστας Ανδριανός (Αχαΐας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ντίκο, Γκαγέγκος, Κόμπα, Κόστιτς, Μαρινάκη, Μπαριέντος.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (85΄Λάρσον), Αμπάντα (78΄), Θοράρινσον, Καρώ, Πασαλίδης, Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγέκος (46΄Φελίπε), Ντίκο, Μοσκέρα (63΄Ριέρα).

ΒΟΛΟΣ (Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο (80΄Ασλανίδης), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (80΄Γκλάβτσιτς), Μπαριέντος, Κόμπα (63΄Κορνέτ), Κίτσος (46΄Μωραϊτης), Ντέλετιτς (58΄Μύγας), Γκαρσία.