Με γκολ στο φινάλε από τον Ευθύμη Κουλούρη ο Ατρόμητος επικράτησε με 2-1 του Βόλου στο Περιστέρι και απομακρύνθηκε κι άλλο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Το ματς:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Περιστέρι, με τον Ατρόμητο να επισκέπτεται πρώτος την αντίπαλη περιοχή των φιλοξενούμενων με αξιώσεις, στο 9’, όταν ο Τζοβάρας σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε με υπερένταση. Στο 12’ ο τερματοφύλακας του Βόλου είχε ξανά απάντηση, στο κοντινό πλασέ του Κουλούρη, με τον Βόλο να βγάζει αντεπίθεση δευτερόλεπτα αργότερα και τον Μπαρτόλο να σουτάρει άουτ πλάγια αριστερά.

Στο 19’ οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» το 0-1 όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο προωθημένος Γκιουλέν έκανε την προβολή, αλλά έστειλε την μπάλα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ατρόμητου. Στο 23’ ο Ατρόμητος έφτασε «μια ανάσα» από το να ανοίξει το σκορ, μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών του και σουτ του Ντένιτς στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου, ενώ τρία λεπτά αργότερα (26’) οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, όταν ο Ντένιτς πλάσαρε σωστά μετά από μαγική ασίστ του Ναμπί με το τακουνάκι. Ο Άλιμπεκ πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς στο 29’, επιχειρώντας να «κρεμάσει» τον Παπαδόπουλο από το κέντρο του γηπέδου, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Ο Ατρόμητος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ανεβασμένη ψυχολογία μετά το 1-0, ωστόσο ο Βόλος αντέδρασε και ισοφάρισε στο 37’, όταν ο Φεράρι έκανε υπέροχη σέντρα από τα αριστερά και ο Ρεγκατέν πήρε ολομόναχος την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη, ο οποίος έκανε λανθασμένη έξοδο.

Σαφώς πιο αργός ο ρυθμός και λιγότερες οι καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 56’ ο Νίνης έκανε εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια και σέντρα από τα αριστερά, αλλά η άμυνα του Ατρομήτου απομάκρυνε, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κορέα έκανε ανάποδο ψαλίδι, με την μπάλα να σταματάει στα σώματα αμυντικών.

Περισσότερα σε λίγο…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης – Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας (46′ Μαυρομάτης), Παπαδόπουλος (79′ Σάλομον), Τζοβάρας (46′ Καστεγιάνο) – Έρλινγκμαρκ, Ντένιτς (64′ Μουνίθ), Καρτάλης, Ναμπί (64′ Ροτάριου)- Αλιμπέκ, Κουλούρης.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους έμειναν οι: Μάριτς, Κλωναρίδης, Σπιριντόνοβιτς, Βασιλαντωνόπουλος

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος – Πουρίτα, Ρίνερ, Γκουλέν, Φεράρι – Νίνης (81′ Τερεζίου), Τσοκάνης (64′ Μπαριέντος) – Μπαρτόλο (46′ Κορέα), Ρεγκατέν (81′ Ροσέρο), Ορός (89′ Σιέλης) – Σοάρες