Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί έφτασε τα 13 γκολ σε αυτά τα 12 πρώτα παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος -με το ένα από τα δυο αποψινά μάλιστα να είναι εξαιρετικό- ο Βαλμπουενά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα (3-0), με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται το στραβοπάτημα του Δικεφάλου στην Λάρισα και να βγάζει την Ένωση οριστικά από την εξίσωση του φετινού τίτλου.

Ήταν το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς. Το 2021 συστηνόταν στο ελληνικό ποδοσφαιρικό κοινό με τον καλύτερο τρόπο. Ολυμπιακός και ΑΕΚ έμπαιναν με το καλημέρα της νέας αγωνιστικής σεζόν, σε μια αναμέτρηση που θα έκρινε πολλά.

Για τους γηπεδούχους, ειδικά μετά την γκέλα του ΠΑΟΚ στην Λάρισα, ένα τεράστιο προβάδισμα στην κούρσα της διεκδίκησης του πρωταθλήματος. Ενώ για τους φιλοξενούμενους, ήταν απλά ζωής ή θανάτου, καθώς σε περίπτωση ήττας, αποχαιρετούσαν την υπόθεση τίτλο στο ντεμπούτο του Χιμένεθ στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο.

Οι ερυθρόλευκοι διατηρούσαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από το σφύριγμα της έναρξης του πρώτου ημιχρόνου, με την πρώτη μεγάλη φάση να έρχεται από τα πόδια -ποιανού άλλου- του Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ο Χολέμπας έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά την ο Μαροκινός πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Τσιντώτα στο 10ο λεπτό.

Ο έμπειρος επιθετικός ωστόσο, απέδειξε το πόσο σπουδαίος παίκτης είναι και με την δεύτερη σοβαρή ευκαιρία που του δόθηκε, μόλις τρία λεπτά αργότερα, δεν συγχώρησε την άμυνα της Ένωσης. Ο Εμβιλά έκανε το γέμισμα και ο Αραμπί με μια πανέξυπνη γυριστή κεφαλιά προ του Τσιγκρίνσκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (13′). Με αυτό το τέρμα μάλιστα, έφτασε τα 12 σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, ενώ η ΑΕΚ επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά το πολύ σοβαρό πρόβλημα που έχει στον «αέρα», αφού δέχτηκε το 8ο φετινό γκολ από κεφαλιά.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αυτό το πρώτο μέρος χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, έχοντας την μερίδα του λέοντος της κατοχής της μπάλας σύμμαχο του σε αυτό, με τα υπόλοιπα λεπτά να μην μας προσφέρουν μεγάλες συγκινήσεις, χωρίς ωστόσο ο ρυθμός να είναι κακός. Μόνο ένα σουτ του Φορτούνη θα έχουμε να θυμόμαστε, με την μπάλα να περνάει μακριά από το δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα (33′).

Η δυσκολία που είχε ομάδα του στο να κυκλοφορήσει την μπάλα και να παράξει φάσεις μπροστά από την εστία του Σα, σε συνδυασμό με το γεγονός πως βρισκόταν πίσω στο σκορ, ανάγκασαν τον Ισπανό τεχνικό να προχωρήσει στις απαραίτητες παρεμβατικές κινήσεις (Γαλανόπουλος, Σβάρνας).

Όσο περνούσε ο χρόνος, τόσο πιο καλά στεκόταν η Ένωση στον αγωνιστικό χώρο, με τον Σιμόες να χάνει την πρώτη καθαρή ευκαιρία της ομάδας του για απόψε, με το σουτ του Πορτογάλου να περνάει πάνω από τα δοκάρια του συμπατριώτη του (51′).

Η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα από το να φέρει στα ίσια το παιχνίδι, αξιοποιώντας αυτό το διάστημα υπεροχής που είχε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Λιβάγια πέρασε την κάθετη στον Μάνταλο, με τον αρχηγό της Ένωσης να κάνει το σουτ και να αναγκάζει τον Ζοσέ Σα σε μια εξαιρετική επέμβαση, έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας στην εξέλιξη της φάσης αλλά σε αυτή την δεύτερη προσπάθεια του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, σε μια φάση διαρκείας που τελικά δεν στοίχισε στην ομάδα του Μαρτίνς (67′).

Η αμυντική αφέλεια των κιτρινόμαυρων ωστόσο, έμελλε να βάλει το οριστικό τέλος σε αυτήν την προσπάθεια αντεπίθεσης, όταν μόλις ένα λεπτό αφότου άγγιξαν την ισοφάριση, ο νεοεισελθόντας Βαλμπουενά έκανε το γέμισμα, Κρίστσιτιτς και Τσιγκρίνσκι δεν κατόρθωσαν να απομακρύνουν δις, με τον «καυτό» Αραμπί να εκμεταλλεύεται την αναμπουμπούλα και να γράφει το 2-0 για τον Ολυμπιακό!

Μάλιστα ένα άτσαλο, εντός περιοχής, μαρκάρισμα του Αντρέ Σιμόες στον Ματιέ Βαλμπουενά, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του Ολυμπιακού, με τον Γάλλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και να μην αστοχεί για το 3-0, που φέρνει τους ερυθρόλευκους μια ανάσα από την δεύτερη συνεχόμενη κατάκτηση του ελληνικού πρωταθλήματος.